Dış politika analizi ve liderlik: Süleymaniye krizi sürecinde R.T. Erdoğan örneği
Foreign policy analysis and leadership: The case of R.T. Erdoğan in the process of Suleymaniye crisis
- Tez No: 250170
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN UZGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmanın en temel amacı, Dış Politika Analizi yaklaşımı çerçevesinde Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlik özelliklerini ele almaktır. Bu amaçla, bir dış politika krizi doğrultusunda liderlerin dış politika karar alma süreçlerinin incelenmesi yoluyla liderlik tipleriyle ilgili tespitlerin yapılmasına olanak sağlayan ve Hermann ve diğerleri tarafından geliştirilmiş olan liderlik analizi yöntemi kullanılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde bu alandaki literatür ortaya koyulduktan sonra Hermann ve diğerlerinin geliştirdiği liderlik tipolojisi açıklanmıştır. Analizin daha sağlıklı yapılabilmesi amacıyla ikinci bölümde Erdoğan'ın hayatı önemli dönüm noktaları çerçevesinde ortaya koyulmuştur. Ardından siyasi ve kişisel değişimi, bu doğrultuda dış politikaya ilişkin görüşlerindeki farklılaşma ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Süleymaniye krizi ve 7 Ekim tezkeresi sürecinde izlenen karar alma süreci doğrultusunda Erdoğan'ın liderlik tipi analiz edilmiştir.Bu analiz doğrultusunda Erdoğan'ın ?Karizmatik lider? özelliklerine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmadan çıkartılabilecek diğer bir sonuç, karizmatik liderlerin Türk dış politikası üzerinde belirleyici olabileceğidir. Ayrıca laiklik, demokrasi ve hukuk devleti kriterleri açısından yapılan değerlendirme sonucunda, Erdoğan'ın siyasi olarak değişim geçirmiş olduğu da ortaya koyulmuştur.Bu tezin bir diğer sonucu ise, Erdoğan'ın dış politika anlayışının geçirdiği değişimdir. Erdoğan'ın bir Milli Görüş'çü olarak temelde karşı çıktığı Batı (özelde ABD ve AB) ve İsrail ile ilişkiler, anti-Siyonizm ve Kıbrıs gibi konulara yukarıda belirtilen değişim sürecinden sonra tamamen farklı bakmakta olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the leadership characteristics of Recep Tayyip Erdogan within the framework of Foreign Policy Analysis approach. For this purpose, leadership analysis method of Hermann et.al. was used. This method enables determination of leadership styles through examining the foreign policy decision making mechanisms of leaders in times of foreign policy crisis.After introducing the literature in this field, leadership typology of Hermann et.al. was explained in the first part of the study. In order to perform a reliable analysis, the life story of Erdogan was explained in terms of important turning points. Thereafter, political and personal transformation of Erdogan, as well as the changes in his ideas regarding foreign policy issues was dealt with. In the last part of the study, leadership style of Erdogan was analyzed within the context of the decision making mechanism followed in the process of Suleymaniye crisis and October 7 bill.As a result of this analysis, Erdogan was determined as a ?Charismatic leader?. Another result that can be derived from this study reveals that charismatic leaders may be influential in Turkish Foreign Policy. As a result of the analysis made using the criterias of laicism, democracy and rule of law, it was also put forward that Erdogan went through a political transformation.According to another result of this thesis, Erdogan also changed his views on foreign policy issues. It can be seen that he left ?National Vision? views on issues like relations with the West (especially the US and the EU) and Israeli. It is also clear that Erdogan also changed his mind on issues like anti-Zionizm and Cyprus issue.