Yeni iletişim teknolojileri ve Türkiye'de müzik endüstrisi'nde telif hakları politikaları
New communication technologies and copyright policies in Turkish music industry
  1. Tez No: 250178
  2. Yazar: SERPİL KARLIDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Daha gelişmiş ve hızlı sayısal, ağ teknolojileri tüm kelimeleri,görüntüleri, müzik ve sayıları-“içeriği”- dünyanın her yerine aynı anda aktarabilirken, çoğu telif hakkı sahibi bunu piyasa mekanizması ve telif hakkı işine ciddi bir tehdit olarak görmektedir. Popüler söylemde“korsanlık”olarak anılan kitle halindeki yasal olmayan üretim ve dağıtım yeni düzenlemelerle yanıtlanmıştır. WIPO Telif Hakları ve WIPO İcralar ve Fonogramlar Sözleşmeleri, sayısal ağlara küresel düzeyde değinen ilk fikri mülkiyet düzenlemeleri olurken, bu düzenlemeler ulusal yasaların, teknik koruma ve sayısal haklar yönetimi önlemlerini geçersiz kılan uygulamaları yasaklamalarını istemiştir. AB ve ABD de AB Telif Hakları Direktifi ve Sayısal Binyılın Telif Hakkı Yasası ile bu düzenlemelere uyum göstermiştir. Bu yeni düzenlemeler, yaratıcıların manevi hakları, kamu yararı ve endüstrinin çıkarı arasındaki dengeyi endüstrinin lehine bozmuştur.Türkiye'de yasal değişiklikler küresel düzeydeki dönüşüme paralel olurken, yerel oyuncularla ilgili bulgular, ülkeye has özelliklere ışık tutmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı oyuncular arasında ulusal sınırların ötesinde bir işbirliği gözlemlenirken,telif hakları konusunda düzenlemeleri yapmakta ve uygulamakta yetkili olan devlet kuruluşunun, yasa taslak sürecindeki toplantılara görüşlerini almak için, tüketicileri temsil eden gruplar da olmak üzere tüm tarafları dahil etmesi daha uygun olurdu.
Özet (Çeviri)
As better and faster digital and network technlogies can transmit all the words, images, music, and numbers ??content?-almost anywhere on the earth instantaneously, many right-holders find it a severe threat to the market mechanism and copyright business. Mass-scale illegal production and distribution which is called ?piracy? in the popular discourse are responded with new regulations. The WIPO Copyright Treaty and the WIPO Performances and Phonograms are the first intellectual property rights to adress the digital network environment in a global level,.and they require national legislatures to prohibit the circumvention of technical protection and digital rights management measures. The European Union and USA have also adopted the harmonization of these international obligations by means of Copyright Directive and Digital Millenium Copyright Act respectively. These new treaties distorted the balance among the moral rights of creators, the interest of public and the interest of the content industry in favour of the industry.In Turkey, as the legal changes carried out parallel the transformation on the global level, the findings regarding the local actors shed light on those aspects that are unique to the country. While a cooperation can be observed between domestic and foreign copyright industries outside the national borders on a basic level, it would be more proper for the governmental body vested with the power to enforce copyright regulations and implementations to have involved all the groups, in particular those representing consumers to meetings in order to get their opinions during its law drafting process.