Yeni iletişim ve müzik teknolojilerinin müzik endüstrisindeki dönüştürücü etkisi: Türkiye'de bağımsız müzik
The transformative influence of the new media and music technologies in music industry: Independent music in Turkey
- Tez No: 456757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Müzik ve yeni iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, müzik endüstrisini doğrudan etkilemiştir. Bu gelişmeler sonucunda dijital müzik pazarı ortaya çıkmış, müzik yapım ve tüketim faaliyetleri doğrudan değişmiştir. Bu noktada, müzik teknolojileri, müzik üretiminin ucuz maliyetlerle ''evde'' yapılabilmesini, yeni iletişim teknolojileri ise yapılan müziğin, Web 2,0 platformlarında dağıtımını mümkün kılmıştır. Araştırma kapsamında, geleneksel ve yeni medyada müzik endüstrisi ve bağımsız müzik olgusu genel hatlarıyla ortaya konmuştur. Türkiye'de küreselleşme politikalarıyla bir alt kültür faaliyeti olarak ortaya çıkan ''bağımsız müzik'' olgusu tarihsel bir çizgide anlatılmıştır. Daha sonra yeni iletişim ve müzik teknolojilerinin müzik endüstrisini dönüştürücü etkisi anlatılarak Türkiye'de 21.yy'daki bağımsız müzik pratikleri aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Development of music and new communications technologies influence the music industry directly. In line with these developments, digital music market has arisen, music production and consumption activities got changed. At this point, music technologies enabled to be made music production with low prices at home as for new communication technologies allow for distribution of produced music at Web 2,0 As part of research, phenomenon of independent music and music industry at mass and new media were revealed. Phenomenon of independent music in Turkey which is generated with policy of globalization was expressed at the historical line. Afterwads, independent music practices at 21th century in Turkey was narrated thereby the transformative influence of the new media and music technologies in music industry.