İlya İlf ve Yevgeni Petrov'un edebi kişilikleri ve Altın Buzağı romanı
Literary personalities Ilya Ilf & Yevgeni Petrov and ?The Little Golden Calf? Novel
- Tez No: 250195
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada İlya İlf (1897-1937) ve Yevgeni Petrov'un (1903-1942) ortak yazdıkları ?Altın Buzağı? romanını incelemeye çalıştık. İlf ve Petrov Rus edebiyatının en ilgi çekici yazarlarındandır. Sovyet sisteminin biçimlenmeye başladığı ilk yıllarda (1920-1930) bir çok yapıt kaleme almışlardır. İlf ve Petrov'un edebi yaratıcılıklarının biçimlenmesinde batı edebiyatının önemli bir rolü olmuştur. Fakat N. V. Gogol ve A. P. Çehov başta olmak üzere 19. yy. Rus edebiyatının önemli yazarlarından da etkilenmişlerdir.Asıl meslekleri gazetecilik olan İlf ve Petrov 1927 yılından başlayarak birlikte çalıştıkları on yıl içinde çok sayıda makale, öykü ve ayrıca iki roman yazmışlardır. Bunların arasında en bilinenleri ?On İki Sandalye? (1928) ve ?Altın Buzağı? (1931) romanlarıdır. Ülkelerini ve insanları çok seven, sürekli toplum için çalışan İlf ve Petrov Rusya'nın geleceğine güvenen Sovyet sisteminin doğruluğuna inanan yazarlardır. Fakat Sovyet sisteminin olumsuz yönlerini görmezden gelmeyerek eleştirdikleri noktaları büyük bir ustalıkla romanlarında dile getirmişlerdir. İlf ve Petrov'un Sovyet sistemindeki aksaklıkları ve devlet mekanizmasının abartılı yöntemlerini eleştirdikleri ?Altın Buzağı? romanı günümüzde de önemini koruyan değerli bir yapıttır. Bu romanda İlf ve Petrov çağdaşı oldukları dönemde, Sovyet Rusya'sının sosyo-politik açıdan gerçek bir kesitini vermişlerdir. ?Atın Buzağı? dönemin bir çok önemli olayı hakkında bilgiler içerir. Bunlar ?bürokrasi?, ?burjuvazi?, ?sanat ve yayın dünyası?, ?entellektüel çevre? ve toplumun diğer katmanlarıyla ilgili sorunlar olarak karşımıza çıkar. Romanın baş kahramanı Ostap Bender her durumda işini yürütebilen ve fırsatcı bir insan tipi olarak Rus yaşamına girmiştir.?Altın Buzağı? hiciv türünde yazılmış bir romandır. Daha önce bu türde yazılmış yapıtlardan farklı olarak iyimser ve neşeli bir anlatım tarzına sahiptir. Yazarlar Sovyet sistemindeki aksaklıklara devlet yönetiminin tepkisini çekmeden büyük bir ustalıkla değinmişlerdir.İlf ve Petrov'un bir çok dile çevrilen bu romanı yurt dışında da bilinmektedir. Sovyet yaşantısının farklı yönlerini günümüze aktaran ?Altın Buzağı? romanı, İlf ve Petrov'un eşine az rastlanır tarzları günümüzde de araştırmacıların ilgisini çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Within this study we tried to analyze the novel ?The Little Golden Calf? which was written collectively by Ilya Ilf (1897 ? 1937) and Yevgeniy Petrov (1903 ? 1942). Ilf and Petrov are two of the most attractive writers of Russian Literature. In the beginning years of forming days of Soviet System (1920-1930), they created a lot of productions. There has been a great influence of Western Literature for them when their creativity of literature was forming up. Moreover, they had been also seriously affected from important writers of Russian Literature, fore mostly from N.V. Gogol and A.P. Chekhov.Ilf and Petrov, whose original jobs were journalists, wrote a lot of articles, stories and two novels during their ten years study starting from 1927. Most known studies of them are the novels ?Twelve Chairs? (1928) and ?The Little Golden Calf? (1931). Ilf and Petrov were patriotic and humanistic writers who believed the correctness and truthfulness of Soviet System. Nevertheless, they also wrote the missing and disrupted parts of Soviet System which they determined, with very high skill in their novels. The novel of ?The Golden Calf? in which they criticized the disrupted and exaggerated methods of Soviet System, is still an important study even today. In this novel they have reflected a real social-politic section of Soviet Russia in the period of their life. ?The Golden Calf? includes a lot of information about the most important events of the period, like ?bureaucracy?, ?bourgeoisie?, ?world of arts and publication?, ?intellectual circumstances? and ?the public?. The main character of the novel, ?Ostap Bender? was presented to the Russian Life as an opportunist man who can survive and continue his dealings in all conditions.?The Little Golden Calf? was written as a satirical type of novel. Unlike previously written satirical type of novels, it has an optimistic and cheerful way of narration. The writers with high mastery mentioned the disrupted sides of Soviet system without having the negative reactions of the Government.This novel of Ilf and Petrov which was translated in a lot of languages is known internationally. The novel of ?The Little Golden Calf? which is bringing the different sides of Soviet Life to today, with rarely encountering style of Ilf and Petrov, is still drawing attention of today?s researchers.