Mithat Cemal Kuntay ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanlarında İstanbul
İstanbul in Mithat Cemal Kuntay and Yakup Kadri Karaosmanoğlu's novels
  1. Tez No: 250213
  2. Yazar: BERNA AKYÜZ SİZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmada ?Mithat Cemal Kuntay ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Romanlarında İstanbul? teması incelenmiştir.Öncelikle, Giriş bölümünde, yazarların romanlarında geçen tarihî dönemlerin sosyal, siyasal ve kültürel durumları hakkında genel bilgi verilmiştir.Birinci bölümde bu çalışmada incelediğimiz romanların özetlerine yer verilmiştir.İkinci bölümde, İstanbul'daki sosyal yaşam, romanlara yansıyan yönleriyle ve çeşitli alt başlıklarla anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, İstanbul'un romanlarda geçen tarihî dönemlerdeki siyasal durumu anlatılmıştır.Dördüncü bölümde, İstanbul'un ekonomik durumu, yine alt başlıklarla sunulmuştur.Beşinci bölümde, İstanbul'daki kültür-sanat , basın-edebiyat dünyasından söz edilmiştir.Altıncı bölümde, İstanbul'un romanlardaki mekânsal boyutu alt başlıklarla incelenmiştir.Sonuç bölümünde, Mithat Cemal Kuntay ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun İstanbul'a bakış açılarıyla ilgili olarak tespit ettiğimiz belli başlı ortaklıklar ve farklılıklar özlü bir biçimde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, ?İstanbul in Mithat Cemal Kuntay and Yakup Kadri Karaosmanoğlu?s novels? theme is examined.First of all, the social, political and cultural situations of the historical times which are told in the novels are given in the Prolog.In the first chapter, the abstracts of the novels which are examined in this study are given.In the second chapter, the social life of İstanbul with the aspects which are reflected to the novels are described with subheadings.In the third chapter, the political situation of İstanbul in the historical times which are told in the novels is given.In the fourth chapter, the economical situation of İstanbul is described with subheadings.In the fifth chapter, culture-art, press-literature world in İstanbul is described.In the sixth chapter, the locality format of İstanbul is examined with some subheadings.In the Conclusion chapter, the main similarities and differences which we defined at Mithat Cemal Kuntay and Yakup Kadri Karaosmanoğlu?s perspectives to İstanbul are described.