İstisna sözleşmesinde iş sahibinin ayıba karşı tekeffülden doğan hakları
The rights of the owner origins from warrant in construction contract
  1. Tez No: 250214
  2. Yazar: BURCU SIRATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türk Borçlar Kanunu'nun 359. maddesinde tanımlanan istisna sözlesmesindemüteahhidin meydana getirmeyi taahhüt ettiği eserin, sözlesmede kararlastırılan, kanunenve dürüstlük kuralı gereği kendisinden beklenen nitelikleri tasıması gerekir. Tezimizinamacı, bu niteliklere aykırı bir eser teslim edilmesi halinde, müteahhidinin ayıba karsıtekefüfl sorumluluğunun sartları ile is sahibinin sahip olduğu hakları incelenerek,konunun açıklığa kavusturulmasıdır.Dört bölümden olusan tezimizin ilk bölümünde istisna sözlesmesinin tanımına vehangi durumlarda eserin ayıplı sayılacağına değinilmistir. Bu çerçevede ayıp, eserinsözlesmede kararlastırılan, dürüstlük kuralı ve kanunen kendisinden beklenenniteliklerinde eksiklik olarak tanımlanır. Eserin ayıplı sayılabilmesinin temel sartlarındanbirisi, eserin tamamlanmıs ve teslim edilmis olmasıdır. Dolayısıyla, eksik is ayıpsayılmayacağı gibi, teslim edilmemis bir eserdeki ayıptan ötürü is sahibinin ayıba karsıtekeffülden doğan haklarını kullanması mümkün olmaz.Tezimizin ikinci bölümünde ayıba karsı tekeffül sorumluluğunun sartlarıincelenmistir. Teslim edilen eserdeki ayıpların is sahibi tarafından eserin muayenesi veihbar külfetinin yerine getirilmesi ile is sahibi BK. mad. 360'ta tanınan haklarınıkullanabilir.Tezimizin üçüncü bölümünde, is sahibinin ayıba karsı tekeffülden doğansözlesmeden dönme, ücretin indirilmesini, ayıbın giderilmesini talep etme haklarınınyanında, ayıp sonucu uğranılan zararın tazminini isteme hakkından bahsedilmistir.Tezimizin dördüncü bölümünde ise, is sahibinin eseri kabul etmesi, ayıbın issahibine isnad edilen nedenden doğması, zamanasımı süresinin dolması halinde,müteahhitin meydana gelen ayıptan sorumlu olmayacağı incelenmistir. Bu bölümdeayrıca, istisna sölesmesinin diğer sözlesme türleri ve borçlar hukukunun genelhükümleriyle iliskisi incelenmistir.
Özet (Çeviri)
According to the definition in Art. 359 of the Turkish Code of Obligation, contractorundetakes to constitution of work that is defined in the contract. This work shall beappropriate to the contract, law and rule of honesty. The aim of the our thesis is todetermine the warranty of contarctor and rights of owner, If work that does not include thefeatures of these.Our thesis is consisting of four parts. First part is consisting of determination of theindependent contractor agreement and condition of the defective work. If the work is notappropriate to the contract and the features wanted by law and honesty, this work isaccepted defective and faulty. Main condition of the defective and faulty work is completedand delivered work. Therefore, imcomplete work and also undelivered work are notaccepted as a defect and owner can not use the right because of the warranty of contactor.Second part of our thesis determines the condition of the warranty of contractor.Owner can use the rights counted in Ar. 360 if owner examine the work and noticecontarctor about defects on the time.Third part of our thesis determines the rights of owner. These rights are to back outof the contract, to ask for repair, dicrease of the contract price and the indemnification.Fourt part of our thesis determines the reasons of the expire of the warrantybecause of limitation period, owner?s accept of the work, and efficint cause of defectivework that origins from owner.