Türkiye'de kırsal alanlarda kadastro ve sürdürülebilir gelişme
Cadastre in rural areas in Turkey and sustainable development
- Tez No: 250216
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Kamu Yönetimi, Geodesy and Photogrammetry, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Ülkelerin en değerli ve önemli servet kaynaklarından biri topraklarıdır. Toprak, mülkiyet konusu ile birlikte, her zaman insanları vatan topraklarına sıkı sıkıya bağlayan maddi ve manevi ilişkilerin en kuvvetlisi olmuştur. Bu nedenle, toprak ve insan ilişkileri her ülkenin sosyal, siyasal ve ekonomik sorunları ile yakından ilgili bir konudur. Toprak-insan ilişkilerinin belirlemede de kadastro temel araç olarak kullanılmaktadır. Tüm dünyada ?arazi yönetimi? kavramına doğru gidilen yolda, tapu ve kadastro bilgilerinin temel altlık olarak kullanılması konu olmaktadır. Bu noktada kırsal alanlardaki kadastro ve mülkiyetin sürdürülebilir gelişme açısından irdelenmesi ihtiyacı duyulmaktadır. Çünkü hızla artan nüfus, gelişen teknoloji, sanayi ve ticaret yatırımları, genişleyen kentleşme ile birlikte kırsal alan olarak tanımlanan tarım, orman ve mer'a alanlarına ilgi artmaktadır.Bu tez çalışmasında öncelikle tapu ve kadastro çalışmaları ile kırsal alanlardaki kadastro ve mülkiyetin yasal süreci Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren ele alınmaktadır. Sürdürülebilir gelişmedeki kadastro ve mülkiyetin yanı sıra kırsal alanlardaki mülkiyetin sürdürülebilir gelişmedeki rolü ve önemi üzerinde durulmaktadır. Ayrıca yabancılara arazi satışı, toprak ve mülkiyet unsurları üzerine yükselen ve gündemden inmeyen bir konudur. Bu nedenle tarım, orman ve mer'a alanlarının niteliklerinin kaybettirilerek amaçları dışında kullanılmasında ve satışa konu olmalarında, yabancılara satışlarının gündeme gelmesinde mülkiyetin önemi üzerinde durulmaktadır.Arazi, insan, üretim, yerleşim, bölüşüm ilişkileri bir toplumun sosyal, ekonomik ve siyasal boyutunu tanımlayabilen bir göstergedir. İnsanlar, içinde bulundukları koşullarda, gereksinimleri ve olanakları oranında arazi ile ilişkilerini belirlemek zorunda kalmışlardır. Arazi-insan ilişkilerini belirlemede yöntem olarak kadastroya başvurulmuştur, yani kadastro bir araç olarak kullanılmıştır. Öyle ki arazi yönetimi kavramına doğru gidilen çağda sürdürülebilir gelişme için kadastro olmazsa olmaz araçlardan biri konumundadır.
Özet (Çeviri)
One of the most valuable and the most important wealth sources of the countries is land. Land is always the strongest material and spiritual relationship which ties the people to their native countries? land with the ownership fact. Therefore the relationship between land and the people is closely connected with social, political and economic problems of the countries?. Cadastre has been the main tool to determine this relationship between land and people. To use land registry and cadastre information as a basic support on the way of ?land management? is the main subject. It is need to examine the cadastre and ownership on rural areas from the point of the sustainable development view because the interest in agricultural, forest and meadow area that are known as rural area has been rising with the increasing population, the developing technology, the expanding urbanization, industry and commercial investments.In this study, first land registry-cadastre studies and the legal process of land registry and cadastre in rural areas from the beginning years of Turkish Republic is taken up. Then cadastre and ownership in sustainable development, and the role and the importance of the ownership in rural areas are emphasized. Also the subject of land sale to the foreigners has always risen on ownership and is always in the agenda of the country. Therefore the importance of the ownership is searched thoroughly out-of-aim usage of the agricultural, forest and meadow areas and being subject of these areas upon the sale to the foreigners after the lost of their characteristics.The relations of land, people, production, settlement, sharing is an indicator that defines the social, economic and political dimensions of a society. The people have had to determine the relations with the land in the proportion of necessity and possibility according to their conditions. The cadastre has been used as a method to designate the relationship between the land and the people; it means that cadastre is used as a tool. Also cadastre is one of the inevitable tools for sustainable development through the way of land management concept.