Taşınmaz rehni sözleşmesi
Pledge agreement over immovable assets
- Tez No: 250215
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Taşınmaz rehni sözleşmesi taşınmaz maliki ile alacaklı arasında kurulan bir sözleşmedir. Bu sözleşme ile malik, alacaklı lehine taşınmaz üzerinde bir rehin hakkı kurmayı taahhüt eder. Bu rehin tapuya tescil ile kurulacaktır. Tapuya yapılacak tescil ile kurulacak rehnin geçerliliği rehin sözleşmesinin geçerliliğine tabidir. Rehin sözleşmesi taşınmaz rehninin hukuki sebebini oluşturur.Rehin sözleşmesinin konusunu tapuya kayıtlı taşınmazlar oluşturur. Borç zamanında ve gereği gibi ödenmezse alacaklı rehnin konusunu oluşturan taşınmazı sattırıp alacağını bu satış bedelinden elde etmeye çalışır. Taşınmazın bütünleyici parçaları, eklentileri, semereleri, taşınmaz kiraya verilmişse kira gelirleri, kamulaştırılmışsa kamulaştırma bedeli ve sigorta edilmiş ise riziko gerçekleştiğinde ödenecek olan sigorta bedeli koşulları mevcutsa satış bedeline dahil olacaktır.Taşınmaz rehni sözleşmesi de tıpkı diğer sözleşmeler gibi bir takım geçerlilik koşullarına tabidir. Öncelikle rehin sözleşmesi resmi yazılı şekilde kurulmalıdır. Ancak bunun kanundan doğan bir istisnası vardır. Bu istisnanın varlığı halinde sözleşmeye resmiyet verecek bir makam olmasa dahi rehin sözleşmesi geçerli olacaktır. Bundan başka tarafların kimlik, nüfus ve adres bilgileri ile söz konusu taşınmaza ait bilgilerin rehin sözleşmesinde açık bir şekilde gösterilmesi gerekir. Rehinli alacak tutarı ve kurulacak rehnin derecesi de sözleşme metninin zorunlu içeriğindendir. Bu bilgiler dışında taraflar dilerse başka noktaları da sözleşmeye ekleyebilirler. Ancak zorunlu unsurlar dışındaki unsurların sözleşmede yer almaması rehnin geçersizliğine yol açmaz.Geçersiz bir rehin sözleşmesine dayanarak rehin hakkı kazanılamaz. Sözleşme geçersiz olmasına rağmen bir şekilde rehin hakkı tapuya tescil edilmişse bu durumda tapudaki tescil yolsuz bir tescildir.Rehin sözleşmesi sonucunda kurulan rehin hakkı borç sona erdiği zaman alacaklı tarafından yapılacak terkin talebi üzerine sona erer. Ayrıca taşınmazın yok olması, kamulaştırılması ve sürenin dolması da rehni sona erdiren diğer sebeplerdir.
Özet (Çeviri)
Pledge Agreement over Immovable Properties is a contract signed between possessor of the immovable and creditor. By this agreement, the possessor stipulates to create a pledge over his immovable on behalf of the creditor. The pledge will be created upon the registration at the land registry. The validity of the pledge depends on the validity of the pledge agreement. The pledge agreement is the causa of the pledge.The subject of the pledge agreement constitutes of immovable properties registered at the land registry. The creditor tends to sell the said immovable and acquire the sales price in remuneration for his receivable unless the debt is paid in time and properly. All component parts, accessories and fruits of an immovable, its rental incomes, compensation for expropriation in case the immovable is expropriated and the insurance costs if the immovable is insured are all included to the sales price.A pledge agreement is subject to some validity terms like any other contract. First of all, a pledge agreement must be formed as a written and sealed contract. However, written/sealed form has an exception resulting from the law. In this exceptional case, the pledge agreement is valid although it is not sealed by authorities. Moreover, parties? identification details and addresses must be clearly expressed in the agreement. The pledge amount and the pledge rank must be expressed in the agreement as well. Parties may include any other details into the agreement according to their wills. On the other hand, including these additional details into the agreement are not obligatory.Right of pledge cannot be acquired depending on an invalid pledge agreement. If the pledge is registered at the land registry although the pledge agreement is invalid, this registration will be an improper registration.The right of pledge resulting from a proper pledge agreement ceases when the registration at the land registry is canceled by the creditor. The pledge is also ceased when the time is expired or the immovable is either ruined or expropriated.