İngilizcenin yabancı dil olarak öğretimi bağlamında hata çözümleme denemesi
Error analysis study in the context of teaching English as a foreign language
- Tez No: 250225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin, İngilizce öğrenme sürecinde belirli soru türleri ve sözcük bilgisi düzlemlerinde başarı durumlarını saptamak, öğrenci başarısızlıklarının irdelenmesi sonucunda çözüm önerileri sunmak ve yabancı dil öğretimini kolaylaştırmaktır.Araştırmaya Gümüşhane ilindeki devlet ilköğretim okullarında öğrenim gören 100 7. sınıf, 100 8. sınıf öğrencisi katılmıştır. Verinin toplanması için alan uzmanları ile yapılan görüşmeler sonucunda her iki sınıf için, belirli soru türlerini kapsayan sormacalar hazırlanmıştır. Elde edilen veri, yüzde değerleri ve sıklık incelemesi ile çözümlenmiş, daha sonra öğrencilerin yaptıkları hataların çözümlenmesine geçilmiştir.Araştırmanın sonucunda, 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin en başarılı oldukları soru türleri, anadil ve hedef dildeki sözcükleri eşleştirme ve sözcüğün anlamını çoktan seçmeli bulma olarak görülürken, en başarısız oldukları soru türleri ise, sorulara cevap verme ve tümceyi yeniden yazma olarak anlaşılmaktadır. Bunun yanında öğrencilerin yaptıkları hatalar incelendiğinde, en sık karşılaşılan hataların açık hatalar, bu hataların kaynağının ise dil içi aktarım olduğu belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the success levels of seventh and eighth grade students in the context of certain question types and vocabulary, offer resolution advisory in consequence of examining the student?s failure and make the foreign language teaching easy.100 seventh grade and 100 eighth grade students, who have received education in public primary schools in Gümüşhane, have participated in this research. For data collection, questionnaires including certain question types have been prepared for seventh and eighth grade classes after interviews with specialists in the field of language teaching. The obtained data has been resolved by percentages and frequency analyzing, thereafter the errors made by the students have been analyzed.In conclusion of the research, the question types in which seventh and eights grade students have the most succeed have been seen as match the words and multiple choice question, the question types in which these students have the most failed have been understood as answer the questions and rewrite the sentences. Besides when the students? errors have been analyzed, it is determined that the most frequent errors are overt errors and the source of these errors is intralingual transfer.