Eski Polatlı Köyü'ne yerleşen Kırım Türklerinde gelenek ve adetler
Traditions and conventions of the Crimean Turks who have settled in eski Polatlı Village
  1. Tez No: 250242
  2. Yazar: OĞUZ TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada Kırım'dan göç ederek Eski Polatlı köyüne yerleşen Kırım Türkleri ele alınmıştır. Bu çerçevede Kırım Türklerinin sosyal hayatı, gelenekleri ve adetleri sosyal antropolojik bakış açısı ile incelenmiştir.Çalışmamız, aile yapısı, büyüklere saygı ve misafirperverlik, doğum, sünnet, kız isteme, söz kesme, nişan ve düğün, yılbaşı ve doğum günü kutlamaları, bayramlar, tepreş şenlikleri, yemekler, müzik ve ölüm olmak üzere toplam 11 farklı alanı içermektedir. Her bir alan incelenirken önce o alanda, halen Kırımda yaşayan Kırım Türklerinin uygulamalarından bahsedilmiş ve müteakiben faaliyetlerin köyümüzdeki eski ve yeni şekline yer verilmiştir. Eski Polatlı köyünde yaşayan Kırım Türklerinin gelenek ve adetleri büyük ölçüde korunmuş olmakla beraber, gelişen teknoloji ve kentleşme neticesinde ufak tefek bir takım değişikliklere uğradığı ancak özünü koruduğu görülmüştür. Değişimler bire birdir. Örneğin at arabalarının yerini otomobillerin alması, tepreş alanlarının tanzim edilerek günümüzün modern tören alanları şeklinde inşa edilmiş olması, bayramlarda el öpen çocukların mendil yerine naylon poşet ile gezmesi bunlara birer örnektir.Değişim, özünden kopup başka bir kültürü benimsemekten ziyade çağın gereklerine ve zamana ayak uydurmak, yani modernleşmek ve çağdaşlaşmak şeklinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study delves into the Crimean Turks who have migrated from Crimea and settled in the Eski Polatlı village. In this framework, the social life, traditions and conventions have been studied with a social anthropologic perspective.The study covers a total of 11 different areas covering family structure, respect for elders and hospitality, birth, circumcision, asking for the daughter?s hand in marriage, first exchange of rings, engagement and wedding, new year?s and birthday celebrations, holidays, Tepreş festivities, cuisine, music and death. While examining each area, the practices of Crimean Turks still living in Crimea were mentioned and the former and new forms of such activities in the village are indicated. Although the traditions and conventions of Crimean Turks living in the Eski Polatlı village have been maintained to a great extend, it has been observed that they have undergone some small changes due to developing technology and urbanization yet maintaining its core. The changes are one to one. For example, replacement of horse carts with automobiles, modification of Tepreş areas and their construction as modern ceremonial areas of today, the fact that children carry nylon bags rather than handkerchiefs when they go to their relatives? and neighbors? houses during holidays are all examples to these.The change has taken place through keeping pace with the requirements of the current times, e.g. modernization and becoming contemporary rather than detaching from its core values and adopting another culture.