Bolvadin yöresinde yaşayan Karabağlılar ve Ortakarabağ Köyü üzerine sosyal antropolojik bir araştırma
A Social Antrophologic Research On Karabaglilar Living in The Bolvadin Area and Ortakarabağ Village
- Tez No: 250241
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırmamız Bolvadin yöresinde yaşayan Karabağ Türkmen Aşiretinikonu almaktadır. Söz konusu yörede yaşayan Karabağlılar sosyalantropolojikaçıdan incelenerek, Ortakarabağ Köyü'nde son zamanlardaçeşitli nedenlerle ivme kazanan kültür değişmeleri üzerinde durulmuştur. Alanaraştırması yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmamızda Karabağlıların sosyokültürelboyutu her açıdan ele alınmaya çalışılmıştır.Birbirlerine çok yakın yerleşim birimlerinde yaşamaları ve dışarıdangöç almamış olmaları itibariyle Bolvadin yöresinde yaşayan Karabağlılargeleneksel kültürel yapılarını bu güne kadar koruyabilmişlerdir.Azerbaycan'ın Gence-Karabağ bölgesinden geldikleri tespit edilenKarabağlılar, Anadolu'nun çeşitli yerlerinde uzun süre konar-göçeryaşadıktan sonra 18. yüzyılın başlarında Bolvadin yöresineyerleştirilmişlerdir.Eski Türk halk inançlarının izleri Karabağlıların hayatlarının hersafhasında uyguladıkları pratiklerde ortaya çıkmaktadır. Aile ve akrabalıkilişkilerine büyük önem veren Karabağlılar, birbirleriyle olan bağlılıklarınıartırmak için büyük gayret sarf etmektedirler. Dış dünya ile olan ilişkilerindede içe kapanmakta ve kapalı toplum olma özelliklerini büyük orandakorumaktadırlar. Bu nedenle günümüzde çok hızlı bir şekilde yaşanankültürel değişme hızını Karabağlılarda görmek mümkün değildir.143Halkının tamamını Karabağlıların oluşturduğu Ortakarabağ Köyü isekültürel değişim olgusuyla daha çok karşı karşıya kalmaktadır. Zira,Ortakarabağ Köyü'nün büyük bir kısmı çeşitli nedenlerle Bolvadin'eyerleştirilmiş ve burada yaşayanlarla yoğun ilişkiler yıllardır devam etmiştir.Son zamanlarda köyün ekonomisinin can damarı olan Eber Gölü'nün detamamen kuruması köyden şehre olan göçü daha da hızlandırmıştır.Şehirle olan temasın yoğunluğu ve ekonominin bozulması köydekültürel değişmelerin, yörede Karabağlıların yaşadığı diğer yerleşimbirimlerine oranla, daha hızlı yaşanmasına neden olmuştur. Ortakarabağlılarkendilerine has kültürel özelliklerini koruyabilmek için değişime karşı büyükbir direnç göstermektedir. Ancak hızla azalan nüfus çok önemli bir kültürelzenginlik kaynağının yavaş yavaş yok olduğuna işaret etmektedir. Gölüntekrar gelmesinin köyün yakın geleceği konusunda tek belirleyici olduğugörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Our research is about Karabağ Turkoman native tribe that lives in thedistrict of Bolvadin. In the research, is it stated on the cultural changes whichhas recently become important for various reasons in the OrtakarabağVillage by analysing Karabağ people that lives in the district socialantropologhically. In our research that is made with the method of fieldsurvey, the socio-cultural aspect of Karabağlılar is tried to discuss in verypoint.Of living in very close districts to each other and of not being exposedof any immigration, Karabağlılar living in the area of Bolvadin have been ableto preserve their traditional cultural structures until today. Karabağlılarcoming from Gence-Karabağ district of Azerbaijan, after living nomadically inthe different parts of Anatolia for a long time, have been settled in Bolvadindistrict.The traces of former Turkish beliefs is appeared in the applicationswhich they apply in very period of their lifes. Karabağlılar, giving muchimportance to family and blood relations, are trying to much effort forstrengthening their own relations. They are very strict with their relations toouter world and they have saved their characteristics mostly. For this reason,it is impossible to see the cultural changes happening too rapidly in theKarabağlılar.145The Ortakarabağ Village of which whole population formed byKarabağlılar face the issue of cultural changing most. Because of that, themajority of Ortakarabağ Village have been seetled to Bolvadin for variousreasons, and intense relations have been going on with the people livingthere. Recently, the drying of Lake Eber that was the main economical veinof the village has been hastened the immigration more.The intensity of the relation with the city and the bad economicalsituation caused the cultural changes in the village faster than the otherregions on which Karabağlılar live. To preserve their specific culturalcharacteristics, Ortakarabağlılar oppose a rigorous resistance to change.However, rapidly decreasing population refers to the disappearing of a veryimportant source of cultural richness rapidly. Is has been seen that thecoming back of the lake is the only determinent of the near future of thevillage.