Menderes magnesiası hypokaustlu yapı yerel üretim seramikleri
The local ceramics of the hypocausten structure in magnesia on the Meander
  1. Tez No: 250246
  2. Yazar: ÖZLEM VAPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
2000-2002 ve 2004 yılı Magnesia kazılarında, içerisinde bulunan hypokaust sisteminden dolayı şimdilik ?Hypokaustlu Yapı? olarak tanımlanan bir yapı kompleksi açığa çıkarılmıştır. Yapıda 4 kazı sezonu boyunca süren çalışmalar sırasında Freskli Oda, A, C, D Mekânları ile Hypokaustlu Mekân olarak tanımlanan 5 oda ve A Mekânı ile C Mekânı arasında bağlantı sağlayan üst kısmı tonozla kapatılmış dar ve alçak bir geçiş açığa çıkarılmıştır. A, C, D Mekânı ve Tonozlu Geçiş'te yapılan kazılar sırasında 1 m.lik bir dolgu tabakası altında yoğun seramik buluntusuyla karşılaşılmıştır.Yapıdan bulunan yaklaşık 70 kasa seramik son derece zengin bir form repertuarı sunmaktadır. Bu malzemenin Magnesia kenti ve seramik çalışmalarına getirdiği en büyük katkı yerel üretimlerin tespitini sağlamamamıza olanak vermesidir. Yapıda, çoğunluğunu günlük kullanım kaplarının oluşturduğu seramiklerin yanı sıra, çok sayıda seramik cürufu, üretim hatalı kaplar, fırına istifleme sırasında kullanılan halkalar ele geçmiştir. Kentin diğer yapılarında bulunan üçayaklar ve kalıplar gibi diğer üretim malzemeleri de dikkate alınarak kentin üretimleri tanımlanmış ve bulunan malzemenin yaklaşık % 95'inin yerel üretim olduğu anlaşılmıştır.Çalışma kapsamına, 570 seramik alınmış, istatistik değerlendirmede 1667 parça kullanılmış ve bu parçalar arasında toplam 83 farklı form tespit edilmiştir. Malzemenin geneli Ege çevresindeki merkezlerde tanınan formlardır. Ancak yapıda çok sayıda örnekle temsil edilen ve paralel örneklerine hiçbir merkezde rastlanmayan bazı kap formlarının kente özgü olduğu anlaşılmaktadır.Karşılaştırmalı tarihlendirmemizde yerel üretimlerin % 91'inin M.S. 2.-3. yy.'lara ait olduğu, M.S. 1. yy, M.S. 1.-2. yy. ve M.S. 1.-3. yy.'lara tarihlendirilen parçaların ise toplam buluntunun % 9'unu temsil ettiği anlaşılmıştır. İthal seramikler de bu tarihlendirmeyi destekler.Yapının tesviyesi için kullanıldığı anlaşılan seramiklerin en geç örneklerinin M.S. 3. yy.'a ait olduğu saptanmıştır. Dolayısıyla yapı en geç M.S. 3. yy.'ın sonunda doldurulmuş olmalıdır.
Özet (Çeviri)
In 2000-2002 and 2004, during the excavations in Magnesia, a complex structure which is terminally defined as ?Structure with Hypocaust? because of the hypocaust system it has, was uncovered.Throughout four excavation seasons, uncovered rooms are listed below: Room with fresco, A, C and D rooms, and the room with hypocaust (totally 5 rooms) and a narrow and low corridor with vault construction connecting room A and room C. Many ceramics were found under approximately 1 meter filled layer, during the excavations in A, C and D rooms and the corridor.These approximately 70 boxes ceramics present several forms. Their most important contribution to the work about Magnesia city and ceramics is to provide an opportunity to describe and define local wares. In the structure, along with ceramics which are made for daily usage, a lot of ceramic slugs, potteries with production defects, circles which are used for organizing oven were acquired. Considered together with other production materials like tripods and moulds found in other buildings of the city, the productions of the city were defined and 95% of the materials found were recognized as local production.570 pieces were included into the study, 1667 pieces were used for statistical work, and 83 different forms were defined among these pieces. Most of these materials are forms which were recognized in centers throughout Aegean region. However it is considered that some cup forms which are represented with a lot of examples and not having any parallel examples in other ancient cities are peculiar to Magnesia.In our comparative dating process, it was considered that 91% of local productions belong to 2nd-3rd centuries AD; the other pieces which are dated for 1st century AD, 1st ? 2nd century AD and 1st -3rd centuries AD. represent 9% of whole pieces. Imported ceramics also support this dating.It has been found that the latest examples of ceramics used for filling of the structure belong to 3rd century AD. That means that the building should be filled at 3rd century AD at the latest.