Menderes Magnesiası Bazilikası (haçayak, kemer, sütun sistemleri)
Basilica of Magnesia ad Maeandrum (pillar, arc, column systems)
  1. Tez No: 191562
  2. Yazar: SERDAR HAKAN ÖZTANER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Öztaner, Serdar Hakan, Menderes Magnesiası Bazilikası (Haçayak, Kemer,Sütun Sistemleri), Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Orhan Bingöl, 229 s.Menderes Magnesiası'nda, Prof. Dr. Orhan Bingöl başkanlığında, 1989-2006yılları arasında yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan yapı çarşıbazilikası olarak tanımlanmıştır. Artemis kutsal alanının güneybatı köşesine komşuolan yapının batı kısa kenarı agoranın güneydoğu köşesine açılmaktadır. Yapınıngüneyinde Odeon yer almaktadır. Artemis kutsal alanını içine alarak kent merkeziniçevreleyen Bizans suru bazilikanın batı kısa kenarı ile güney dış duvarı üzerindengeçmektedir.Doğu-batı yönünde uzanan yapı dıştan dışa, kuzey-güney yönünde 29.9 m,doğu-batı yönünde 78 m uzunluğa sahiptir. Bazilikanın doğu duvarının ortasında9.35 m çapında yarım daire bir apsis yer almaktadır. Yapının doğu kesiminde, apsislidoğu duvarı ile neflerin başladığı haçayak - yan ayak aksı arasında kalan, 12.1 x 25 mboyutlarındaki, dikdörtgen büyük bir salonu andıran alan yer almaktadır. Bu alanınbatısında, yapının batı ucuna kadar 59 m boyunca devam eden, haçayakların veyirmişer sütunlu iki sütun sırasının oluşturduğu üç nef bulunmaktadır. Orta nefyaklaşık 12.4 m, her iki yanındaki yan nefler ise yaklaşık 5.5 m genişliğe sahiptir.Yapının ana girişi agora tarafındaki batı kısa kenarı üzerinde olup, kuzey uzunkenarı ve doğu kısa kenarı üzerinde de küçük girişlere sahiptir.Yapının kazısı tamamlanan doğu kesiminde ele geçen yapı elemanlarınınincelenmesine, yapı planına ve bazilika örnekleriyle karşılaştırılmasına dayanarakgerçekleştirilen restitüsyon önerileri ile yapının haçayak, kemer ve sütunsistemlerinden oluşan mimari düzeni ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Öztaner, Serdar Hakan, Basilica of Magnesia ad Maeandrum (Pillar, Arc,Column Systems), Doctorate?s Thesis, Advisor: Prof. Orhan Bingöl, 229 p.The building at Magnesia ad Maeandrum is defined as a market basilica,which is found during the archeological excavation works carried on under theleadership of Prof. Orhan Bingöl between the years of 1989-2006. It is located nearthe south-west corner of the Artemis Sanctuary and its short west edge is opened tothe south-east corner of the agora. At the south of the building there is Odeon. TheByzantium city wall, surrounds the city center including the Artemis Sanctuary andpasses over the short west edge and the exterior south wall of the basilica.The building which extends on the east-west direction, has an overall lengthof 29.9 m at the north-south and 78 m at the east-west direction. At the middle of theeast wall of the basilica there is a semicircle apsis with a diameter of 9.35 m. On theeast side of the building, between the apsised east wall and the pillar-lateral pillaraxis at the beginning of the naves, there is an area which resembles a big rectangularhall with the dimensions of 12.1 x 25 m. On the west of this area there are three navesseperated by pillars and two collonades, each of which has 20 columns that extends59 m to the west edge of the building. The nave in the middle is about 12.4 m , and thetwo naves at its both sides are about 5.5 m width. The main entrance is at the shortwest edge of the building on the Agora side and there are also small entrances at thelong north edge and at the short east edge of the building.The architectural order of the building which is consisted of pillar, arch andcolumn system is established according to the studies on the building elementsfound at the east part where the excavations are completed and also with respect tothe restitution proposals made depending on the ground floor plan of the basilica.