Inscriptions in the urban space: Wordscape in Magnesia ad maeandrum
Kentsel alanda yazitlar: Menderes Magnesiasi'nda yazit peyzaji
  1. Tez No: 833759
  2. Yazar: PINAR ŞEBNEM GÜREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YONCACI ARSLAN, DOÇ. DR. GÖRKEM KÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bir İyonya antik kenti olan Menderes Magnesiası, literatürde ilk defa William Martin Leake tarafından, alanda bulunan ve iyi korunmuş olan yazıtlı kaidelerin Artemis Tapınağına ait olduğunu kanıtlamak için bahsedilmiştir. İlk kazı çalışmalarıysa 1891de Carl Humann liderliğindeki Alman arkeoloji ekibi tarafından yapılmış olup, bu kazılarda bugün halen alanda bulunan birçok yapı taraflarınca belgelenmiştir. Tüm bunların yanında, hem Magnesiadaki şehir hayatı hem de Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu hakkında bilgilerle dolu yaklaşık 400 yazıt alanda bulunmuş ve belgelenmiştir. Bu yazıtların birçoğu alanda in situ halindedir veya buluntu noktaları kayıt altındadır. Bu yazıtları, mimari değerleriyle birlikte kentsel bir çerçeve içinde ele almak, sadece tarih anlatısını ya da yazıtları kimin ne amaçla yazdığını değil, aynı zamanda Magnesialıların yazıtlarla nasıl bir etkileşime girdiklerini de inceleme fırsatı sunar. Bu malzemenin bolluğu ve dokümantasyon zenginliği, bu tezin Magnesianın kentsel bağlamında bir yazıt peyzajı formüle etmesine olanak tanır. Amaç, emperyal ve bireysel inisiyatif ile kolektif bellek arasında süregelen etkileşimi canlandırmak ve böylece yazılı metinler aracılığıyla kentsel belleğin şekillenmesi üzerine düşünmektir.
Özet (Çeviri)
Magnesia on the Maeander, the ancient city in Ionia, was first mentioned by William Martin Leake in 1824, in order to prove that well preserved inscribed pedestals on site belonged to the magnificent Temple of Artemis; and was first excavated in 1891 by the German archaeological team lead by Carl Humann, who documented much of the architectural remains still in situ today. Around 400 inscriptions are now known from the site, full of information both about the life of the city and that of the Ancient Greek and Roman Empire. Most of these inscriptions are in-situ or the findspots are recorded in the entries. Considering these inscriptions in an urban framework with their architectonic values creates the opportunity to not just study the narrative of history, or who wrote them for what reason, but to study the ways in which the Magnesians responded to inscriptions after their creation. The sheer volume of this material and the wealth of documentation allows this thesis to formulate a wordscape in the urban context of Magnesia. The aim is to visualize the ongoing interaction between imperial and individual initiative and collective memory, and thus to reflect upon the shaping of the urban memory through the inscribed texts.