Roma Dönemi sanatında eyalet kişileştirmeleri
Personifications of the provinces in Roman art
  1. Tez No: 250250
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÇİZMELİ ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Kişileştirmeler karmaşık duygu ve düşünceleri ifade edebilme, aynı zamanda topluma aktarmadaki etkinlikleri sebebiyle Grek döneminden günümüze kadar sıklıkla kullanılmıştır. Kişileştirmeler esasen toplumsal veya politik mesajlar taşımakta ve insan davranışlarıyla ilgili dersler vermektedirler. Grek döneminde soyut kavramlar yanında ülkeler ve kentler gibi yerleşim birimlerinin çoğunlukla idealize edilmiş kadın formunda kişileştirildiği gözlemlenir. Bunlar aracılığıyla da topluma bazı mesajlar verildiği, çeşitli düşünceler ve ideolojilerin aktarıldığı görülür. Romalılar da Greklerce yaratılan kişileştirme yöntemini benimseyip tarihleri boyunca kullanmaya devam etmişlerdir. Greklerin yöntemi olan idealize edilmiş kadın formundaki kişileştirmeler yanında realistik şekilde betimlenen esir figürleri ile eyaletleri kişileştirme yöntemini de geliştirmişlerdir. Roma döneminde farklı yöntemlerle kişileştirilen eyaletleri ve bu betimlerin yapılma nedenlerini anlamak o dönemin duygu, düşünce ve ideolojisini anlamak açısından önem taşır.Bu kapsamda tezin konusunu, Roma Dönemi'nde betimlenen eyalet kişileştirmelerinin başta sikkeler olmak üzere çeşitli eserlerde belirlenmesi ve tarihsel veriler ile antik kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında ikonografik açıdan incelenmesi oluşturmaktadır. Bu inceleme ile eyalet kişileştirmelerinin belirlenmesi ve sınıflandırılmasının yanında, bu tasvirlerin yapılmasının ardında yatan etkenleri, duyguları ve düşünceleri de anlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Personifications have been used from Greek period onwards due to their effectiveness in expressing complex feelings and ideas to society. In fact, personifications strongly carry social and political messages. In addition to abstract concepts, settlements like countries and cities are personified in the form of idealized woman in Greek period. By means of them important messages, various ideas and ideologies are transferred to society. Romans adopted this Greek method of personification and used them throughout their times. In addition to this Greek method of personifiying with the form of idealized woman, Romans also created the method of personifiying with the form of realistic slave. The knowledge of the reasons of using these two different kinds of methods in the personification of provinces will provide better understanding of emotions, thoughts and ideologies of the Roman period.In this concept, the purpose of this thesis is to identify the personifications of Roman provinces on coins and various other works of art and examine them iconographically in the light of the information gained from historical databasis and ancient sources. With this analysis, in addition to identify and classify the personification of provinces, it is also aimed to understand the factors, emotions and ideas hidden behind these imageries.