Türkçe alanyazında yabancı dilde öğretim anadilinde öğretim ilişkisi üzerine tartışmalar
Debates in turkish literature on the relationship between education in mother tongue
- Tez No: 250251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Türkçe yazılan alanyazında yabancı dilde öğretim ve anadilinde öğretim ilişkisi üzerine kurulan tartışmalarda kullanılan kavramsal örüntüyü betimlemek ve bu tartışmaların savlarını, gerekçeleri açısından kümeleyerek ilgili tartışmaların mümkün olduğunca bütüncül bir görünümünü nitel sunumla ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.Bu çalışma, sosyal bilimlerde bir nitel araştırma yöntemi olan doküman incelemesi yöntemi esas alınarak hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında yabancı dilde öğretim ve anadilinde öğretim ilişkisi üzerine Türkçe yazılan alanyazındaki çağdaş tartışmaları içeren yazılı araçlar derlenmiş ve oluşturulan doküman örnekleminin sunduğu veri, çalışmanın amaçlarına hizmet edecek biçimde betimlenmiştir.Yapılan betimlemeler sonucunda, Türkçe yazılan alanyazında konuyla ilgili tartışmalardaki sav kümelerinin varlığı ve geliştirilen savlar ile tartışmaların kullandığı kavramsal örüntünün açık ilişkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out with the aim of depicting the conceptual pattern used in arguments which are set on the relationship between education in a foreign language and education in mother tongue in literature published in Turkish, and to exhibit a totalitarian aspect of the theses of these arguments by grouping them together according to their reasons so as to exhibit the related discussions with a presentation which is as qualitative as possible.This study is prepared on the basis of document research method, which is a qualitative method in social sciences. Within the coverage of the study, written tools in the litreature published in Turkish which include modern arguments about education in a foreign language and education in native language are compiled, and the information offered by the created document sample is depicted in a way that helps the aims of this study.With the help of the descriptions made, the evident relationship among the presence of thesis clusters about the subject in literature published in Turkish, the theses set forth, and the conceptual pattern which the arguments use is evidently shown.