Zoe Valdes ve eserlerinde kadın erkek ilişkileri
Zoe Valdes and the relationships between man and woman in her novels
  1. Tez No: 250256
  2. Yazar: BURCU TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NECATİ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Latin Amerika edebiyatının son yıllarda öne çıkan Kübalı yazarlardan biri olan Zoé Valdés, eserleri, siyasi görüşü ve tavırlarıyla Küba edebiyatını takip edenlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Ülkesinden uzakta yaşamasından dolayı eserlerinde ülkesine duyduğu özlem sıklıkla yer almaktadır.Valdés'in eserlerinde bahsettiği konuların başında ülkesinin siyasi durumundan duyduğu hoşnutsuzluk ve ülkesinin bu duruma gelmesinin sebebi olarak gördüğü Fidel Castro ve yandaşlarının ülkeyi yönetme biçimi gelmektedir. Fidel karşıtı söylevleriyle sık sık gündeme gelen Valdés kendi fikirleri çerçevesinde bize eserlerinde, Küba'nın iç yüzünü göstermeye çalışmaktadır.Yazarın diğer ilgilendiği konulardan biri de kadın erkek ilişkileridir. Kadın ve erkek arasındaki tutkulu aşkı ve cinselliği eserlerinde açık bir dille anlatmaktadır. Eserlerindeki karakterlerin çoğunu kadınlar oluşturmaktadır. Genel olarak bu kadınların özellikleri, takıntılı ve platonik unsurlar içeren aşkları ile yalnızlık duygularıdır. Yazar bize klasik kadın tiplemesinden ziyade ne pahasına olursa olsun kendi ayakları üzerinde durabilen, cinselliğini özgürce yaşayabilen kadın figürleri sunar. Kadın karakterler aracılığıyla feminizmin farklı boyutları eserlerinde dikkati çekmektedir.Tezimizde incelediğimiz, La Nada Cotidiana (Gündelik Hiçlik), La Hija de Embajadora (Büyükelçi'nin Kızı), Bailar con la Vida (Hayatla Dans) adlı üç eserinde bahsettiğimiz konular işlenmektedir.Bu üç eserinde de başkahraman kadındır. Eserlerindeki kadınların mutsuz evlilikleri ya da derin, karşılık görmeyen aşkları ön plana çıkmaktadır. La Nada Cotidiana (Gündelik Hiçlik) adlı eserinde Yocandra'nın Hain ile evlenmesiyle mutsuz ve sevgisiz geçen günlerinden, La Hija de Embajadora (Büyükelçi'nin Kızı) adlı eserinde Daniela'nın Fransız hırsız Maurice'e aşık olması ve bu aşkın hüsran ile sonuçlanmasından, Bailar con la Vida (Hayatla Dans) adlı eserinde Canela'nın kocası Peter ile mutsuz bir şekilde yürüttükleri evliliklerinden bahsedilmiştir. Yazarın bu cesur kadın karakterlerinin üçü de Kübalıdır. Küba her zaman yazar için çok önemli olmuştur. Şu an Paris'te yaşamasına karşın kalbi ve aklı Küba'dadır.Zoé Valdés, kadın-erkek ilişikilerini konu alan eserleriyle, farklı tarzı ve bakış açısıyla yazın hayatına Fransa'da devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Zoé Valdés, who is one of the leading writers of Latin American Literature, managed to earn the interests of Cuban literature readers with his creations and politic views. She usually mention of his country with aspiration because of living far away from his country.The first thing that Valdés mentions in his books is the inconvenience that he feels about the political situation of his country and also the Fidel Castro's and his followers way of governing the country which caused the countries current situation. She is become a current issue which is opposite speeches for Fidel, and she is trying to show the Cuba?s domestic affairs with her own ideas.Authors another interest is male and female relationship subject. She narrates passionate love between male and female with using plain language in his creations. Generally, her creations are consist of female characters and these female characteristics are; obsessed, platonic lovers and sense of loneliness. Instead of the figure of classical women, our writer presents us a woman who is free to live every joy in the life especially the sexual ones with her own independence .Her creations draw attention to the other side of feminism with using female characters.In this dissertation, we went into the these three books La Nada Cotidiana , La Hija de Embajadora and Bailar Con La Vida. Also, these books? main characters are female and these characters? lugubrious marriages or unrequited loves are at first place. The first book La Nada Cotidiana is mention about joyless and unloving marriage, the second book which name is La Hija de Embajadora is mention about Daniela?s love with French thief and in the end this love become a disaster, the last book, Bailar Con La Vida is talk about unhappy marriage between Peter and Canela. These three brave female characters are Cuban and Cuba is always being the special place for author. Although he is living in Paris, his mind and soul lives at Cuba.Zoé Valdés,who is keep the pot boiling at France, with his female and male relationship creations and different genre and perspective.