İki farklı kök kanal şekillendirme yöntemi, irrigasyon solüsyonu ve dolgu maddesi kullanılarak kök kanal tedavisi yapılan süt ikinci azı dişlerinin in vivo ve in vitro koşullarda değerlendirilmesi
The evaluation of primary second molars which was practiced root canal treatment by using two different root canal instrumentation way, two different irrigation solutions and sealers of in vivo and in vitro conditions
  1. Tez No: 248472
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı kök kanal şekillendirme yöntemi [geleneksel paslanmaz çelik el aletleri ve Nikel-Titanyum (Ni-Ti) döner aletler], irrigasyon solüsyonu [%0,5'lik sodyum hipoklorit (NaOCl) ve %0,9'luk serum fizyolojik kombinasyonu ve %0,4'lük klorhex (CHX)] ve dolgu maddesi [çinko oksit öjenol (ZOE) ve Apexit Plus (AP)] kullanılarak kök kanal tedavisi uygulanan süt ikinci azı dişlerinin klinik ve radyografik olarak sağ kalımlarını ve başarı durumlarını tespit etmektir. Ayrıca, in vitro olarak da kök kanal şekillendirme yöntemlerinin ve irrigasyon solüsyonlarının yüzey yapısında meydana getirdikleri değişiklikleri, debris/smear tabakasını ve kanal dolgu maddelerinin tübüler penetrasyonunu tarama elektron mikroskobu (SEM) altında değerlendirmektir.Bu amaçla, in vivo çalışmada; 5-8 yaşları arasındaki (ortalama 6,91 ± 1,08) 69 çocuğun (38 erkek, 31 kız) toplam 120 adet süt II. azı dişine (50 üst çene, 70 alt çene) kök kanal tedavisi yapılmıştır. Kök kanal tedavileri 3'er aylık klinik ve 6'şar aylık radyografik kontroller ile 12 ay boyunca değerlendirilmiştir. Çalışmamızın in vitro kısmı toplam 120 adet çekilmiş insan süt ikinci azı dişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tüm istatistiksel analizler %5 güven seviyesinde yapılmıştır.İn vivo olarak; kök kanal tedavisi uygulamalarında sonuç kriterleri ve sağ kalım oranları değerlendirildiğinde, sadece ?yaş? ve ?kök kanal dolgu maddeleri? faktörlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (P0,05). İn vitro olarak; kök kanal şekillendirme yöntemleri ve irrigasyon solüsyonlarına göre yüzey yapısında meydana gelen değişiklikler ve debris/smear tabakası skorlamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the clinical and radiographic survival rate and success condition of second primary molars which was practiced root canal treatment by using two different root canal instrumentation way [conventional stainless-steel hand file and nickel-titanium (Ni-Ti) rotary files], two different irrigation solutions (0.5% NaOCl and 0.9% saline solution combination and 0.4% CHX) and sealers [zinc oxide and eugenol (ZOE) and Apexit Plus (AP)]. Beside this, as also in vitro, to evaluate debris/smear layer and the surface change which was produced by root canal instrumentation ways and irrigation solutions, and tubular penetration of root canal sealer under SEM.For this aim, root canal treatment was applied to 120 second primary molars (50 upper jaw and 70 lower jaw) of 69 children (38 male, 31 female) aged between 5-8 years (average 6,91 ± 1,08 years). Root canal treatments were followed for a period of 12 months with 3 month clinic and 6 month radiographic time intervals. The in vitro part of our study was realized in 120 extracted second primary molars. All statistical analysis was determined at a level of 5 and 1 percent.As in vivo, when result criteria and the survival rate evaluated in root canal treatment practice, it was found statistically significant difference according to ?age? and ?root canal sealer? factors(P0.05). No statistically significant difference was found between the changes in surface and debris/smear layer scores according to root canal instrumentation ways and irrigation solutions as in vitro(P>0.05).