Değişik pH'lardaki saf Kalsiyum Hidroksit'in direkt kuafaj maddesi olarak değeri üzerinde, in vivo araştırmalar
- Tez No: 38067
- Danışmanlar: PROF.DR. FERİT ÖZATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
89 ÖZET Kalsiyum hidroksitin pulpa dokusu üzerindeki etkinliği yüksek OH“ iyon konsantrasyonuna bağlı olup, meydana getirdiği sınırlı nekrozla tersiyer dentin yapımını stimüle etmektedir. Kalsiyum hidroksiti diğer hidroksit bileşiklerinden üstün kılan özellikleri; erkliliğinin sınırlı olması ve Ca4-1”iyonlarının doku tarafından iyi tolere edilebilmesidir. Son yıllarda, vital tedavilerde sıklıkla kalsiyum hidroksit sunanlar kullanılmaktadır. Kalsiyum hidroksit patına nazaran tercih edilmelerinin sebebi; görünürde koagülasyon nekroz tabakası oluşturmadan, köprünün materyalle pulpa dokusu arasında meydana gelmesidir. Ayrıca, materyalin yapısı ve sudaki erkliliğine bağlı olarak değişik oranlarda OH- ve Ca++ iyonları açığa çıkarmaları ve pH değerlerinin düşük olması sebebiyle, sunanların doku yanıtlan arasında farklılıklar mevcuttur. Biz de bu bilgilere dayanarak, saf Ca(OH)2 tozu ve bidistile suyu kanştirdıktan sonra filtre kağıdı ile süzüp hazırladığımız farklı pHlardaki kalsiyum hidroksit solüsyonlarının salt plfsının doku üzerindeki etkisini araştırdık. Çalışmamızda, ortodontik amaçla çekilecek, henüz apeksleri kapanmamış, çürüksüz premolar dişleri kullandık. Dişler aşağıdaki şekilde gruplandırılmışür: 1. Grup; doymuş Ca(OH)2 solüsyonu, 2. Grup; % l'lik Ca(OH)2 solüsyonu, 3. Grup; Dycal (Advanced Formula H), 4. Grup; Ca(OH)2 patı (kontrol grubu).90 Tüm örneklerde 2 aşamalı olarak kaviteler hazırlandıktan sonra, vestibül pulpa boynuzunda yaklaşık 1 mm çapmda perforasyon meydana getirilmiştir. Ük 2 grupta; kalsiyum hidroksit solüsyonları 1 saat süreyle perforasyon alanına tatbik edilmiş ve giriş kavitesine göre daha küçük hazırlanan 2. kavite, 1x2 mm boyutundaki Teflon diskle kapatılmıştır. 3. grupta Dycal üretici firmanın önerisine göre karıştırıldıktan ve 4. grupta ise, saf kalsiyum hidroksit tozu bidistile suyla karıştırılıp pat haline getirildikten sonra, perforasyon alanına tatbik edilmişlerdir. Tüm kaviteler çinko oksit öjenol ile restore edilmiş ve ZOE restorasyonun yüzeyine 2 kat Copalite sürülmüştür. 2 aylık sürenin sonunda; hazırlanan histopatolojik kesitler pulpa dokusundaki yangısal yanıta, dentin köprüsü oluşumuna ve bakteri varlığına bakılarak ışık mikroskobu altında incelenmişlerdir. Bu çalışmanın sonucunda; dentin köprülerinin sadece 3. ve 4. gruplarda oluştuğu saptanmıştır. Oysa solüsyon gruplarında, dentin köprüsü yerine farklı bir doku yanıtı olarak, kollagenden zengin bir fibrotik doku gözlenmiştir. Yangısal hücrelere ve bakterilere sadece solüsyon gruplarında rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY The effectiveness of calcium hydroxide on pulp tissue is due to its high OH- ion concentration which leads to limited necrosis that stimulates tertiary dentinogenesis. The unique properties of Ca(OH)2 over the other hydroxide compounds are its low solubility and well toleration of Ca4“”1“ ions by the pulp tissue. In recent years, calcium hydroxide cements are widely used in vital therapy. The reason of their preference over Ca(OH)2 paste is the formation of bridging at the material-pulp interface without the induction of a visible intermediate coagulated necrotic layer. Also, there are differences in tissue responses of cements that are related to various factors such as low pH values and varying rates of OH”and Ca4-*" ions dependent on the composition of the material and its solubility in water. Based on this background; we searched the effect of pH on pulp tissue by filtering the mixture of pure Ca(OH)2 powder with bidistilled water to prepare 2 calcium hydroxide solutions having different pH levels. In this study, caries free, open apexed permanent premolars that would be extracted for orthodontic reasons were used. The teeth were grouped as: 1. Group; saturated Ca(OH)2 solution, 2. Group; % 1 Ca(OH)2 solution, 3. Group; Dycal (Advanced Formula II), 4.Group; Ca(OH)2 paste (control group).92 After the cavities of all specimens were prepared in 2 steps, small perforations with approximately 1 mm diameter were performed on the vestibular pulp homes. In the first 2 groups, the Ca(OH)2 solutions were applied to the perforation areas for 1 hour and the second cavities which were prepared smaller than the entrance cavities were sealed with 1x2 mm Teflon discs. In the third group, after Dycal was mixed according to the instruction of manufacturer and in the fourth group, after the pure calcium hydroxide powder was mixed with bidistilled water to obtain a paste, they were applied on the perforation area. All the cavities were restored with ZOE cement and two coats of Copalite were applied on the surfaces of these restorations. At the end of 2 month period, the prepared histopathologic sections were evaluated under the light microscope according to the criteria of inflammatory response, formation of dentin bridge and existence of microorganisms in the pulp tissue. The results of this study indicated that the dentin bridges are formed only in the third and fourth groups. However, in the solution groups, instead of dentin bridge, a tissue response in the form of collagen rich fibrotic tissue was observed. Inflammatory cells and microorganisms were detected only in the solution groups.