Türkiye elektrik sektörü serbestleştirmesi ve elektrik dağıtım sektörü özelleştirmeleri
Liberalisation in Turkish electricity sector and privatisation of electricity distribution sector
  1. Tez No: 250278
  2. Yazar: EMRE BÖRÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
1980'den günümüze kadar geçen sürede pek çok ülke elektrik sektöründe bir dizi reformu uygulamaya başlamıştır. Reformların büyük çoğunluğu serbestleşme ya da özelleştirme yoluyla kamu elindeki varlıkların özel firmalara devredilmesiyle devam etmektedir Türkiye'de çeşitli yıllarda hazırlanmış olan yasalar, özel sermayeyi elektrik piyasasına çekebilmek için düşünülmüştür. Sektördeki reform 20 adet dağıtım bölgesinin özelleştirilmesinin ardından, üretim varlıklarının özelleştirmesiyle devam edecektir. Türkiye'deki elektrik kayıp/kaçak oranlarının yüksekliği, bölgeler arası gelir dağılımı bozukluğu, elektrik fiyatlarındaki pahalılık gibi unsurlar özelleştirmenin önündeki en büyük sorunlardır. Bunlara ilaveten son yıllarda yaşanan doğalgaz tüketimindeki artış cari dengemizi bir hayli olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden özelleştirme sonrası ortaya çıkabilecek sorunların bugünden öngörülerek gerekli tedbirlerin alınması şarttır. Yapılmak istenen dağıtım özelleştirmelerinde de söz konusu sorunların fazlalığı elektrik sektörünün geleceği için endişeler getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Many countries have begun applying a series of reforms since 1980. Most of these reforms are still in action by transfering public wealth to incorporations by means of liberalisation or privatisation. In our country laws legislated within a range of years have been envisaged to pull private capital to electricity market. Reforms in the sector will continue by the privatisation of production goods after 20 distribution areas. The highness of loss/leak ratio,disorder of inter-regional income distribution,high price of electricity are big problems undermining privatisation in our country.In addition, increase of gas consumption in recent years impedes our current balance. Thus,it is imperative to take precautions keeping in mind the probable matters that may come out in the future. The abundance of problems in desired distribution privatisations cause concerns for the future of electricity sector.