Şirket birleşmeleri ve devralmalarının kurumlar vergisi yönünden incelenmesi
Review of corporate mergers and acquisitions in terms of corprate tax
- Tez No: 250288
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Şirket devir ve birleşmeleri şirketlerin sıklıkla kullanmakta oldukları yeniden yapılanma yöntemlerinden birisidir ve küreselleşmeyle birlikte büyük bir ivme kazanmaya başlamıştır. Şirket devir ve birleşmelerinin konu edildiği tez iki bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde, birleşmeler genel olarak incelenmiş, birleşme çeşitleri ve nedenlerine değinilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Türkiye'de şirket birleşme eğimlerinden bahsedilmeye çalışılmıştır. İlk bölümde ayrıca Türk mevzuatında birleşmelere ilişkin hükümler Türk Ticaret Kanunu ağırlıklı olarak genel bir biçimde incelenmiştir.Tezin asıl kapsamını oluşturan şirket birleşmelerinin vergisel yönden incelenmesi tezin ikinci bölümünde yapılmıştır. Bu hususta, konu daraltılmış ve Kurumlar Vergisi Kanunu yönünden incelemeye ağırlık verilmiş, fakat diğer vergi kanunlarında yer alan birleşmelere ait düzenlemelerden de bahsedilmiştir. İkinci bölümde Kurumlar Vergisi Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu açısından ?devir? kavramı irdelenerek, doktrinde yapılmakta olan vergili birleşme ? vergisiz birleşme ayrımı açıklanmış ve vergili - vergisiz birleşmelerin şartları ele alınmıştır. ?Vergisiz birleşme? kavramının sadece Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 19'uncu maddesinden ibaret olmadığı, aynı Kanun'un 20'nci maddesi ile beraber değerlendirilmesi gerektiği, nedenleriyle birlikte ayrıntılı bir biçimde ortaya konulmuştur. Buna ek olarak birleşmelerde zarar mahsubu yargı kararları ışığında açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışma ile ortaya konulan bulgular sonuç bölümünde özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Being an often-used method in corporate restructurings, mergers and acquisitions started to gain speed with the rise of the globalization. The thesis treats of the corporate mergers and acquisitions and comprised of two sections. In the first section of the thesis, mergers were reviewed generally; types and causes of mergers were mentioned; together with the merger tendencies in United States of America, Europe and Turkey. Moreover, in the first section, provisions in Turkish legislation (mainly in Turkish Commercial Code) pertaining to the mergers were analyzed generally.Review of corporate mergers in terms of taxation that constitutes the main scope of the thesis was made in the second section thereof. In this respect, the topic was narrowed and it was mainly focused on making an analysis with respect to the Corporate Tax Law, however; regulations in other tax laws regarding corporate mergers were also mentioned. In the second section of the thesis, taxable merger ? nontaxable merger differentiation in doctrine was explained by studying the ?acquisition? concept in terms of the Turkish Commercial Code and the Corporate Tax Law and conditions of taxable ? nontaxable merger was referred. It was strived to display that ?the nontaxable merger? concept does not only consist of Article 19 of the Corporate Tax Law; it should be evaluated together with Article 20 of the Corporate Tax Law. Furthermore, loss deduction in mergers was explained in light of the precedents.Findings introduced with the thesis were summarized in the conclusion section thereof.