Fiili yol
Voie de fait
  1. Tez No: 250289
  2. Yazar: EMRAH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İdari usullerdeki bazı sakatlıklar, idari eylemlerin mahiyetine tamamen etki ederek, eylemi, idareden çıkmasına rağmen, fiili bir hareket, haksız bir fiil görüntüsüne sokar ve idari eylem vasfını ortadan kaldırarak sıradan bir (haksız) fiil haline getirir.İşte bazen işlem ya da eylem idarenin elinden çıkmakla beraber, bu eylem ve işlemdeki sakatlık o denli ağırdır ki işlem ya da eyleme idari olma özelliğini verme imkanı kalmaz. Bu tür haller ?fiili yol? adıyla bilinen ve özel hukuktaki haksız fiile benzeyen ancak idare hukukuna uyarlanırken bir takım değişikliklere uğramış hukuksal bir kurumdur.Bu çalışmada fiili yol kavramının tanımı, varlık şartları, türleri, teknik olarak idari eylemlerden farkları, bu tür özel bir kurum oluşturulmasının amacı, sonuçları, yargı organlarının söz konusu kuruma ilişkin yaklaşımı incelenmiş, teori ve uygulama için daha çok önem arz ettiğini düşündüğümüz idari eylem ? haksız eylem (fiili yol) ayrımı ve fiili yol halinde kimlerin, hangi yargı yolunda neden sorumlu olduğu konuları ayrıntılı bir şekilde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Some handicapes in administrative procedure show the action as tort by entirely influencing to administrative actions? essence, despite the action originate in administration and they consist ordinary action(tort) by eliminating administrative action structure.Sometimes, despite the action or act originates in administration, handicape in administrative action (and act) is so clear that we don?t have any possibility to give any administrative specialty to this action. This kind of situations is known as ?voie de fait? and resemble tort in private law. But when this institution is applied in administrative area, the institution?s some elements are changed.In this study, the definition of voie de fait, its existing conditions, kinds, technically the differences from administrative actions, the aim and results of forming this kind of special institution, approaching of courts and the other judgement organs have been examined. Especially for theory and practising, the differences between administrave action and tort(voi de fait) have been told by going into details and also we tried to explain the distinction of administrative action and tort. In addition, when the voie de fait occures, we tried to show that who is responsible, containing of responsibility and which judicial way will be applied.