Osmanlı Vergi Hukukunda avarız kavramı ve avarızın idaredeki rolü
Avariz in the Ottoman Tax Collection system and its role in the administration
- Tez No: 250290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLATİF ARMAĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Osmanlı devletinde vergi reaya ile olan ilişkilerde temel belirleyici olarak karşımıza çıkmaktadır. Osmanlı vergi sisteminin İslami kaynaklı önemli bir alanı olan ve genel olarak avarız diye adlandırılan vergi grubu bu çalışmada mali ve ekonomik yönüyle değil yönetim göstergesi ile yönüyle ele alınmıştır.Osmanlı devleti reaya statüsünde bulunan bireylere yüklemiş olduğu vergiyi aslında esas itibariyle devletin onlara sunmuş olduğu hizmetlerin karşılığı olarak değerlendirmiştir.Osmanlı devleti 19. yüzyıla gelinceye kadar reayadan bir hizmet karşılığı talep ettiği vergileri merkezi hazineye aktarmadan kaynağında bir takım hizmet ve mükellefiyetler karşılığında devlet görevlilerine devr eden bir sistemi uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
İn the Ottoman empire tax is one of the most important points between the state and the public reaya, in this study avarız-ı divaniye which is the islamic source of the ottoman tax collectıon system is mentioned as administratıonal fıgure not economical and financial. İn the ottoman empire taxes which were collected from reaya are evaluated as equıvalent of state services to public. Until 19 th century the ottoman empire applied this system they transfered the taxes which were demanded as service from reaya to the stata Officials without passing on the treasure . the duty expenses of all state officials who formed the goverment were evaluated as taxes collected from reaya. The state take the avarız-ı divaniye tax group in its authority zone to receive cash and products in unusual situations. This tax group is known as expeditıon taxes because divan-ı humayun decided them diretly. Also this tax group is evaluated as the muslims contributıon to islamic war-cihad.