Evlilik uyumu,evliik yatırımı,aile içi şiddet ve intihar girişimi arasındaki bağlantıların sosyal psikolojik açıdan incelenmesi
Examine the relationship between marital adjustment, marital investment, domestic violence and suicid in social psyhology
- Tez No: 250299
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma evlilik uyumu, ilişki yatırımı, aile içi şiddet ve intihar girişimi arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Ankara Sincan Devlet Hastanesi acilde psikosoyal destek ve krize müdahale birimine intihar girişimi ile başvuran 60 evli kadın ile yine aynı hastanede herhangi bir nedenle herhangi bir bölüme başvuran 60 evli kadın olmak üzere 120 evli kadın gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplamak amacıyla Evlilik Uyumu Ölçeği, Aile İçi Şiddet Ölçeği, İlişki İstikrarı Ölçeği ve çeşitli demografik bilgilerin toplandığı Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Aile içi şiddet ölçeğinin geçerlik güvenirlik çalışması yapılmıştır. Evlilik uyumu, ilişki istikrarı ve aile içi şiddet arasında anlamlı ilişkiler gözlenmiştir. İntihar girişimi olan ve olmayan gruplarındaki üyeleri en iyi yordayan değişken seçeneklerin niteliğini değerlendirme olmuştur. Gruplararası karşılaştırmada seçeneklerin niteliğini değerlendirme, ilişki doyumu ve duygusal şiddet açısından farklılıklar bulunmuştur.Bu çalışmadan elde edilen bulgular, araştırmada yer alan kuramsal açıklamalar ve daha önce yapılan araştırmalar dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the relationship between marital adjustment, relationship investment, domestic violence and suiced. 120 married female (60 suiced and 60 whatever reason) were included in the study. Personel Information Form , Marital Adjustment Scale , Relationship Stability Scale and Domestic Violence Scale were used as measurement tools. In this study, has been investigate the validity and realibility of Domestic Violence Scale.Based on the findings obtained from applied statistical analyses.The best predictor in suiced group's members was quality of alternatives. Meaningful correlations were found between the variables measured ( domestic violence, marital adjustment, relationship stability and suiced ) in the study. In the match of groups there has been found changes about quality of alternative, relationship satisfaction and emotional violence. In the match of between groups there was found changes about quality of alternative, relationship satisfaction and emotional violence.Finding obtained from this study have been discussed in consideration of theoretical explainations in the study and previous studies.