Ulusal hesaplar sisteminden hareketle marksist değer kategorilerinin ampirik tahlili: 1988-2006 Türkiye ekonomisi için bir uygulama
An empirical investigation of the Marxian value categories based on national accounting system: A case of Turkish economy in the years 1988-2006
  1. Tez No: 250303
  2. Yazar: YİĞİT KARAHANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAŞİM KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Çalışma, iktisat biliminin değer problemini ele alarak başlamaktadır. İktisadi düşünce külliyatını sınıflandırmak üzere, fiziksel değer, emek değer ve fayda değer olmak üzere toplam üç değer soyutlaması önermekte, ardından emek değer ve Marksist emek değer kuramının anlamlarını irdelemektedir. Çalışmanın nihai hedefi kuramsal olarak tartışılan Marksist emek değer kategorisinin Türkiye ekonomisi için ampirik bir uygulamasını ortaya koymaktır. Bu amaç için seçilen uygulama düzeyi ulusal hesaplar sistemidir. Çalışmada, yıllık ve çevrimsel Girdi-Çıktı tabloları tahmininde bulunulmakta ve emek saat büyüklükleri, TÜİK'in mikro veri setlerinden hareketle hesaplanmaktadır. Ardışık Tekil Sistem (Temporal Single System) yaklaşımı ile birlikte Anwar Shaikh ve Ahmet Tonak'ın geliştirdiği tanımsal değer hesapları da değer kategorilerine dair bulguların ortaya çıkarıldığı kuramsal pozisyonları oluşturmaktadır. Ortaya çıkarılan bulgular Keynesyen bölüşüm kategorileriyle de karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study embarks upon the value problem of the economics as a scientific construction; and then, evaluates especially the abstractions of labour value and Marxist labour value among the other two abstractions, i.e. physicalist value and utilitarian value. The final aim of the work is the empirical calculation of Marxist value categories for Turkish economy. For this aim the work deals with national accounting data, including GDP and Input Output Tables and Household Income Survey micro data sets. Besides interpretation of Temporal Single System, the method developed by Anwar Shaikh and Ahmet Tonak, are theoretical tools chosen for this empirical investigation. The findings are also compared with Keynesian ratios.