Mağaralarda katlaşım dinamiği ve Karain Mağarası b gözü örneği
Stratigraphic dynamic in the caves and Karain Cave chamber b pattern
- Tez No: 250304
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmamızda genel olarak, bir mağaranın katlaşım dinamiğini ortaya koyarak bu bilgiler ışığında konuyu özelleştirerek arkeolojik bir mağaraya indirgemeyi amaçladık. Başlangıçta sedimantoloji ve stratigrafi olaylarını temel ilkelerini vererek, genel hatları çizmeye çalıştık. Daha sonra bu genel yapı içerisinde, mağaraların katlaşım süreçlerini ortaya koyduk. Konuyu daha somut bir hale getirebilmek için Karain Mağarası B gözü'nü örnek vererek çalıştığımız konunun tam anlamıyla anlaşılabilir bir hale gelmesine gayret ettik.Bir mağarada katlaşım denen olgunun ne olduğu ve bu olaya iştirak eden unsurlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca mağaralar içinde gerçekleşen katlaşımın, durağan değil dinamik bir olay olduğu vurgulanmış ve bu dinamiği etkileyen unsurlara değinilmiştir. Katlaşım içine katılan materyallerin neler olduğu ve ne tür ipuçları içerdiği belirtilmiştir. Jeolojik faaliyetlerin mağaranın genel yapısını etkilese de asıl önemli hususun bu katlaşıma katılan insan faktörlü yapay etmenler olduğu özellikle vurgulanmıştır.Bu bilgiler ışığında bizde, Karain Mağarası B gözünün katlaşımını ve özelliklerini inceleyerek, bu incelemeler ışığında ortaya çıkan sunuçları sunmaya çalıştık. Genel alanların açıklanması başlangıç için yararlı olacağı için genelden özele bir yol izledik.Yapılan çalışmalar ışığında katlaşımın, bir mağara içinde arşiv gibi yararlanılabilecek bir kaynak olduğu kanaatine varmış bulunmaktayız. Detaylı incelemeler bu alanda yaşanmış geçmişe ışık tutabilir. Bizde ayrıntılara inerek bu alandaki geçmişe ışık tutmaya çalıştık ve ayrıca genel olarak mağaralardaki katlaşıma ve bu katlaşımı etkileyen süreçlere değinmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed in general at introducing the sequence dynamics of a cave and in the light of this information, reducing the issue to an archaeological cave. First we drew the outline by giving the basic principles of cases of sedimentology and stratigraphy. Then, within this general structure, we presented the sequence processes of caves. We tried to make the issue totally understandable by giving Karain Cave Chamber B as a concrete example.It is explained in detail what the phenomenon called sequence in a cave is and the factors that are participating in it. It is moreover stated that sequence in a cave is not a static but a dynamic event and the factors that affect this dynamic are mentioned. Materials that are included in the sequence and the clues that it contains are described. It is especially emphasized that although geological activities affect the general structure of the cave, the important factor is the artificial elements that participate in the sequence.In the light of this information, we explored the sequence and specifications of Karain Cave Niche B and presented the result. As it is helpful to begin with general issues, we tried to give the results in a manner that starts with the general and continues with the more specific.At the end of our studies, we concluded that sequence in a cave is a source that can be benefited from like an archive. Detailed analyses can shed light on the past life in this area. Giving these details, we tried to understand the past in this area and also mention the sequence in caves in general and the processes that affect this sequence.