Türkiye'de 1990 sonrası dönemde özel televizyon yayıncılığı bağlamında izleyici-televizyon ilişkisi
Türkiye?de 1990 sonrasi dönemde özel televizyon yayinciliği bağlaminda izleyici-televizyon ilişkisi
  1. Tez No: 250326
  2. Yazar: ADEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TİMİSİ NALÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışmada, `yeni izleyici'nin, kurgulanma süreci kapsamında nasıl ortaya çıktığı; yayıncılık kapsamındaki köklü dönüşüm süreci bağlamında bireylerin medya ile olan ilişkilerinde kendi konumlarını ifade etmede hangi yöntemlere başvurdukları ve yeni izleyiciyi çerçeveleyen unsurlar ile ulusal ve uluslararası düzlemde karşılıklı etkileşimin ne tür sonuçlar doğurduğu incelenmektedir. Bu çalışma, izleyicideki dönüşümü betimlemekte, egemen izleyici politikasına karşı sunulan alternatifler arasından yeni bir bileşim açığa çıkarılmasının gerekliliğini vurgulamakta ve izleyicideki değişiminin takip edeceği yola ilişkin önerilerde bulunduğu kadar eleştirel ekonomi-politik yöntemin gereklerini yerine getirmekte ve tarihsel-bütünleyici bir yaklaşım tarzına sahip çıkmaktadır.Tez çalışmasında, görüntü ve izleyici olgularının nasıl algılandığına ilişkin teorik tartışmaların ele alındığı kapsamlı bir literatür taraması yapılmış; Türkiye'de yayıncılık alanın gelişiminde ve bu alana ilişkin politikalar üretilmesinde sınıfsal, sosyal ve kültürel ilişkiler ile bu ilişkileri dönüştüren tarihsel koşulları değerlendiren analiz ve gözlemlere başvurulmuş; izleyicinin ulusal ve uluslararası yayıncılık politikası içerisinde hangi aktörlerin etkisinde, ne yönde dönüşüm geçirdiğini açığa çıkarmak amacıyla da kişisel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yine izleyicideki dönüşümü açığa çıkarmak amacıyla hukuki mevzuata, politika üreticilerinin yorumlarına, kurumsal istatistik ve raporlara başvurulmuştur. Sonuç olarak, tez çalışmasında, son yarım yüzyılda Türkiye'de televizyon yayıncılığının nasıl bir seyir izlediği ve izleyicinin bu süreç içerisinde yeniden anlamlandırılırken hangi aktörlerin yön verici olarak ağırlık kazandığı açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, how the ?new audience? appear during the process of being designed, which methods individuals use to express their own positions in their relations with the media during the process of radical transformation in broadcasting and what consequences the factors framing the ?new audience? and the national and international interaction lead to are investigated. This study describes the transformation of the audience, emphasize the need of finding a new combination among the alternatives presented against the dominant audience policy, meets the requirements of critical politico-economical method as well as offering suggestions about the way the change in the audience will follow and maintain a historical-integrative approach.During the process of writing this thesis, I comprehensively scanned the literature dealing with the theoretical discussions about how image and audience phenomena are perceived, I referred to analyses and observations which assess the class, social and cultural relations in the development of the broadcasting in Turkey and the production of policies about this area as well as the historical conditions which transform these relations and had personal interviews in order to reveal under which actors? influences and in which direction the viewer was transformed within the national and international broadcasting policy. Moreover, I consulted the legislation, the policy makers? interpretations and institutional statistics and reports in order to reveal the transformation in the viewer. As a result, in the last half century, which direction the television broadcasting in Turkey has followed and which factors have gained significance while the viewer has been redefined in this process is assessed in this study.