Avrupa Birliği'nin enerji politikası ve Türkiye
European Union's energy policy and Turkey
  1. Tez No: 250327
  2. Yazar: SUAT DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.FÜSUN ARSAVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Enerji, dünyada 21. yüzyılda, üzerinde en çok konuşulan konulardan biri olmaya ve uluslararası politikada sahip olduğu önemi korumaya devam edecektir. Avrupa Birliği hem kendisi, hem de üye devletler için son derece hayati bir konu olan enerji alanında kuruluşundan günümüze kadar önemli adımlar atmıştır. Konsey, Komisyon ve Avrupa Parlamentosu gibi Avrupa Birliği Kurumları ve üye devletler tarafından Avrupa Birliğinin enerji politikasını geliştirme çabaları devam eden ve henüz tamamlanmayan bir süreçtir. Bu çalışmada tarihsel bakış açısıyla, Avrupa Birliğinin nasıl enerji politikasını oluşturduğunu açıklamaya, bu enerji poltikasının amaçlarının araçlarının ve özelliklerinin neler olduğunu belirlemeye çalıştık. Ayrıca Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin enerji politikası ve petrol ve boru hatlarının güvenliğini de içine alacak şekilde enerji yollarının güvenliği için sahip olduğu jeo stratejik önemini göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In 21st Century, energy will continue to keep its importance in the international policy, and will continue to be an issue which is one of the most debatable topic in the world. From the beginning of the Europen Communities untill now, European Union has been taken important steps in the field of energy which are considerably vital for both Union itself and its Member States. The efforts of Europen Union in order to esatabilish an Europen Energy Policy is a process which has not been completed and has still been constructed by the European Union?s Institutions such as the Council, the Commission, the European Parliament and the Member States. In this study, from the historical perspective, we try to explain how Euorpean Union set up its own energy policy, and to clarify what are the objectives, insturments, and characterstics of this energy policy. We also try to demonstrate that Turkey has an important jeo strategic location for European Union?s Energy Policy and the security of energy roats including petroleum and natural gas pipelines.