Balkan savaşlarından UNMIK yönetimine Kosova Türklerinin siyasi ve hukuki statüsü
Political and Legal Status of Kosovo Turks between Balkan Wars and UNMIK Administration
- Tez No: 250328
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN UZGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Balkan Savaşları'ndan Kosova'nın bağımsızlığını ilan ettiği 17 Şubat 2008 yılına kadarki dönem, Kosova Türkleri açısından incelenmiştir.Osmanlı İmparatorluğu'nun geri çekilmesinden sonra bölgede hakim olan güçler Sosyalist Yugoslavya dönemine kadar Kosovalı Türkleri yok saymıştır.Sosyalist Yugoslavya'da, 1951 yılına gelindiğinde Kosovalı Türklerin varlığı, anadilinde eğitim hakkı ve kültürlerini yaşatmaları için dernek kurma hakkı verilmiştir. Bu tarihten itibaren Kosovalı Türkler haklarını genişletirken dönem içinde ulaşılabilen en yüksek hakka 1974 Anayasası ve 1978 Dil Yasası ile ulaşılmıştır.Miloşeviç'in siyaset sahnesine girmesiyle altüst olan Yugoslavya dengesi yerini farklı bir baskıcı rejime bırakmıştır. Bu dönemde bölgedeki tüm Sırp olmayanların karşılaştığı sorunlarla Kosovalı Türkler de karşılaşmış, mevcut anayasal hakları ortadan kaldırılmıştır.NATO müdahalesi sonucu Kosova'da Sırbistan erkinin çekilmesi ile yeni döneme girilmiştir. Bu tarihten itibaren Türkler yeniden bazı hakları elde etme mücadelesini yürütmüş ve bir kısmını kazanabilmiştir.17 Şubat 2008 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Kosova'da Türklerin kendi dilinde eğitim hakkı, gazete çıkarma, dernek kurma hakkı vardır. Ancak Türkçe tüm Kosova'da resmi dil olarak kabul edilmemiş, bazı bölgelerde resmiyeti kabul edilse de uygulamada çok eksiklerin yaşandığı bir döneme girilmiştir.Vurgulanması gerekir ki bu yaşayan bir mekanizma ve işleyen bir süreçtir. Dolayısıyla bugünkü mevcut durum kısa sürede çeşitli yönlerde değişiklikler gösterebilecektir.
Özet (Çeviri)
The period in this study between Balkan Wars and 17 February 2008 when Kosovo declared independence, has been analyzed from the perspective of Kosovo Turks.Dominating powers in the region following the withdrawal of Ottoman Empire has ignored Kosovo Turks until the Socialist Yugoslavia era.In Socialist Yugoslavia, by the year 1951 Kosovo Turks were given rights to be recognized, education in mother tongue and right to establish in order to maintain its culture. From this date forward, Kosovo Turks by broadening its rights, it reached to the highest possible rights of the actual period with 1974 Constitution and 1978 Law on Languages.After Milosevic entered into political scene, disordered Yugoslavia has yield its stability to an oppressive regime. In this period, Kosovo Turks have also faced same problems, which other non-Serbs have faced, and their constitutional rights were abolished.A new period has started following the withdrawal of Serbian forces from Kosovo as a result of NATO intervention. Hence, Turks have been struggling to regain certain rights and therefore succeeded in some of them only.In Kosovo, which declared its independence on 17 February 2008, Kosovo Turks have right to education, right to publish newspapers, right to establish in its own language. However, Turkish language has not been accepted as an official language throughout Kosovo, but rather accepted in certain places in which a period of extensive failures in implementation is seen.It is worth emphasizing that this is an active mechanism and a running process. Thereby, current existing situation may in short time undergo changes in various aspects.