Le Congrès de 1931 du Parti Républicain du peuple
Cumhuriyet Halk Fırkası 1931 Kongresi
  1. Tez No: 250391
  2. Yazar: SELİM SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KUYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Cumhuriyet Halk Fırkası'nın (CHF) 1931 tarihinde gerçekleşen Üçüncü Büyük Kongresi gerek fırka tarihi, gerekse Türk siyasal tarihi açısından pek çok bakımdan bir dönüm noktası teşkil etmiş, bu kongreyle beraber CHF bir programa ve daha tanımlı bir dünya görüşüne sahip olmuş, parti-devlet ilişkileri ve siyasal iktidarın toplumsal alanla olan ilişkileri yeniden yapılandırılmıştır. Bu tez çalışmasında sözü edilen kongreyi, kendisini önceleyen süreçler, temel gündem maddeleri ve kongreye hâkim olan temel yönelimler gibi farklı eksenler üzerinden inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
The Third Congress of Republican People?s Party (RPP) which was convened in 1931 has been a genuine milestone, not only for the party?s history, but also for the political history of Turkey. It is by the mentioned congress that RPP has formed its program and an established worldview, and that the relations between party and state as well as the relations between political power and social arena have been redefined. This thesis focuses on that congress, looking over differents aspects, like the process before congress, the major themes, as well as the basic orientations which have dominated the congress.