Sınıf II maloklüzyonda iki farklı tipte pre-ortodontik traıner (POT) aygıtlarının etkilerinin sefalometrik kayıtlarla değerlendirilmesi
Evulation of the effects of two different types of the pre-orthodontic trainer (POT) devices in class ii malocclusion by cephalometric recordings
  1. Tez No: 568226
  2. Yazar: MAHMUT DİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MARŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Anormal dil ve dudak hareketleri gibi myofonksiyonel alışkanlıklar kraniofasiyal gelişim ve ortodontik anomalilere neden olur (6, 9, 10, 13, 15, 19, 20). Myofonksiyonel apareylerin kullanılmasının en önemli amacı kassal dengeyi sağlamak, oral disfonksiyonu ortadan kaldırmak ve maksiller kesici dişlerin protrüzyonu ile proklinasyonunu düzeltmek veya azaltmaktır (15). Kraniyofasiyal yapıların büyüme, gelişimi ve perioral kasların diş pozisyonları üzerine etkisi yaygın olarak tartışılsa da henüz cevaplanmamış bir çok soru ve kas hareketine bağlı çeşitli ortodontik tedavi metodları vardır (14). Class II maloklüzyonun düzeltilmesinde POT aygıtı kullanılmasının pek çok avantajlarından biri de kasların rahatlamasıyla bruksizm alışkanlığının önlenmesi olarak ifade edilmektedir (10). Ayrıca, aygıtın yutkunma sırasında dilin ve alt dudağın olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak dişsel açıklık anomalisini de düzelttiği öne sürülmektedir (19). Anormal dil ve dudak fonksiyonunu düzeltilmesiyle normal gelişim ve stabiltenin sağlanmasına da katkıda bulunduğu bildirilmektedir (8). POT aygıtıyla anomalilere erken karışık dişlenme döneminde müdahale edilebilir. Böylece olası sürekli diş çekimi veya ortognatik cerrahi gibi komplike girişimlerin önlenebileceği ifade edilmektedir. (1) POT aygıtıyla tedavinin pek çok avantajından söz edilmesine karşın, bu konuda çok az sayıda bilimsel araştırmaya ve derlemeye rastlanmıştır. (2, 3) Günümüze kadar yapılan çalışmalarda POT aygtıyla tedavinin Class II maloklüzyonlar üzerindeki etkisi lateral sefalometrik film, alçı model ve klinik analizlerle incelenmiştir. (2, 3, 4, 7, 10, 11, 16, 19) Ayrıca, POT'nin çiğneme kaslarının aktivitesine olan etkilerinin tek başına elektromyografiyle değerlendirildiği çalışmalar da mevcuttur. (3, 12, 17, 18) Bazı araştırıcılar da aygıtın etkilerini üç boyutlu yüz analizi ve elektromyografiyle birlikte değerlendirmişlerdir. (5)“Bu paralel kontrollü çalışmanın amacı”“pre-ortodontik trainer (POT) ”Aygıtlardan Sınıf II Divizyon I in tedavisinde kullanılan T4K ve K2 nin etkinliğinin sefalometrik röntgen analizi değerlendirmesiyle belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem Araştırmamız İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi amaçlı başvuran 45 bireyden oluşmaktadır. 45 birey, 15 kişiden oluşan 3 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar; 1. T4K ile tedavi edilen hasta grubu (T4K grubu), 2. K2 ile tedavi edilen hasta grubu (K2 grubu), 3. Kontrol grubudur. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'ndaki araştırmamıza kabul kriterleri bu üç grup için de aynı olup, bu kriterler: • Mandibuler retrognatiye bağlı sınıf II bölüm I maloklüzyonu bulunan, • Karışık dişlenme döneminde olamaları, • Üst dudak yetersizliği bulunması, • 6 ile 12 yaşları arasında olmaları, • Minimal yer darlığı bulunan vakalar, • Maksiller darlığı olmayan vakalar, • Çapraz kapanış ve asimetrisi olmayan vakalar, • Sendromlu olmayan vakalar, • Sadece kız hastalardır. T4K grubu , K2 grubu ve kontrol grubunda bulunan her hastadan başlangıç (T0) ve tedavi sonu (T1) lateral sefalometrik röntgen alımıştır. Elde edilen her film aynı hekim tarafından“NemoCeph 12.12 VERSİON (SOFTWARE NEMOTEC, S.L., Madrid - España)”programı yardımıyla çizilmiştir. Elde edilen veriler grup içi ve gruplar arası birbiri ile kıyaslanmıştır. Araştırmamızın yapılabilmesi için İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 17.01.2014 tarihli 144 sayılı Etik Kurulu Onayı alınmıştır. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 17.0 (IBM, Armonk, New York, United States, 2010) programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu histogram grafikleri ve Kolmogorov-Smirnov testi ile incelendi. Tanımlayıcı analizler sunulurken ortalama, standart sapma, ortanca değerler kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen (nonparametrik) değişkenler gruplar arasında değerlendirilirken Mann Whitney-U Testi kullanılmıştır. Grup içindeki değişimin analizi Wilcoxon Testi ile yapılmıştır. P-değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirilmiştir. PARAMETRELER Kontrol K2 T4K K2-Kontrol Grubu T4K- Kontrol Grubu K2-T4K Grubu Ort s.s. Medyan Ort s.s. Medyan Ort s.s. Medyan P1 P2 P3 SNA 0,33 ±0,82 0,00 1,07 ±0,80 1,00 0,27 ±1,10 0,00 0,682 0,982 0,695 SNB 0,27 ±0,80 0,00 1,47 ±1,06 1,00 1,27 ±1,28 1,00 0,439 0,190 0,078 ANB -0,20 ±0,68 0,00 -1,20 ±0,77 -1,00 -0,93 ±1,33 -1,00 1,000 0,078 0,078 Witts -0,19 ±0,49 0,00 -1,25 ±1,26 -1,10 -1,24 ±1,33 -1,20 0,851 0,252 0,146 SN/GoMe -0,27 ±1,03 0,00 -1,40 ±1,64 -1,00 -1,00 ±0,93 -1,00 0,173 0,149 0,138 Y ekseni -0,07 ±0,59 0,00 -0,53 ±1,06 0,00 -0,13 ±1,36 0,00 0,818 0,912 0,864 ANSPNS/GoMe -0,20 ±0,86 0,00 -1,60 ±1,84 -2,00 -1,07 ±1,58 -1,00 0,716 0,153 0,311 Oklüzyon/SN 0,07 ±0,59 0,00 -1,13 ±1,77 -1,00 -0,40 ±1,30 0,00 0,683 0,424 0,780 Jarabak oranı 0,00 ±0,01 0,00 0,13 ±0,14 0,10 0,00 ±0,02 0,00 0,682 0,824 0,667 Eyer Açısı ArSN -0,27 ±2,02 0,00 -2,60 ±4,58 -2,00 0,27 ±6,08 0,00 0,313 0,813 0,783 Gonial Açı GnGoAr 0,13 ±0,64 0,00 2,27 ±2,89 2,00 0,60 ±1,68 0,00 0,902 0,626 0,613 SN/ANS-PNS -0,33 ±0,62 0,00 -1,13 ±1,51 -1,00 -0,47 ±2,20 0,00 0,651 0,604 0,932 N-Me 0,23 ±0,57 0,00 2,73 ±1,87 2,70 1,40 ±0,61 1,60 0,005**
Özet (Çeviri)
Myofunctional habits such as abnormal tongue and lip movements cause craniofacial development and orthodontic anomalies. (6, 9, 10, 13, 15, 19, 20) The most important purpose of using myofunctional appliances is to maintain muscular balance, to eliminate oral dysfunction and to correct or reduce the protrusion/ proclination of maxillary incisors (15). Although the effects of growth and development of craniofacial structures on tooth positions of perioral muscles are widely discussed, there are many unanswered questions and various orthodontic treatment methods related to muscle movement (14). One of the many advantages of using POT device for correction of Class II malocclusion is expressed as the prevention of bruxism by the relaxation of muscles (10). It has also been suggested that the device treats the openbite anomaly by eliminating the negative effects of the tongue and the lower lip during swallowing (19). It has been reported that it contributes to normal development and stabilization by correcting abnormal tongue and lip function (8). The POT device can be used to interfere with anomalies during early mixed dentition. Thus, it is stated that complicated interventions such as permanent tooth extraction or orthognathic surgery can be prevented (1). Although many advantages of treatment with the POT device have been mentioned, very few scientific researches and compilations have been found (2,3). To date, the effect of treatment with POT device on Class II malocclusions has been researched by lateral cephalometric film, orthodontic casts and clinical analysis (2, 3, 4, 7, 10, 11, 16, 19) . In addition, studies on the effects of POT on the activity of masticatory muscles have been evaluated by electromyography (3, 12, 17, 18). Some researchers also evaluated the effects of the device with three-dimensional facial analysis and electromyography (5). The aim of this parallel-controlled study was to determine the efficacy of T4K and K2 in the treatment of Class II Division I from pre-orthodontic trainer (POT) devices by the evaluation of cephalometric X-ray analysis. Material and Method Our research consisted of 45 individuals who applied to Istanbul University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics for treatment. 45 individuals were divided into 3 groups of 15 people. These groups; 1. T4K-treated patient group (T4K group), 2. Patient group treated with K2 (group K2), 3. Control group. The criteria of inclusion to our study in the Istanbul University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics are the same for these three groups and these criteria are: • Class II division I malocclusion due to mandibular retrognathia, • Mixed dentition, • Upper lip deficiency, • Between 6 and 12 years of age, • Cases with minimal crowding, • Cases with no maxillary constriction, • Cases without cross-bite and asymmetry, • Non-syndromic cases, • Only female patients. In T4K group, K2 group and the control group from each patient, lateral cephalometric x-ray was taken from the beginning (T0) and at the end of treatment (T1). Each film was drawn by the same doctor with the help of NemoCeph 12.12 VERSION (SOFTWARE NEMOTEC, S.L., Madrid España) programme. The data obtained were compared with each other and between groups. In order to carry out our research, Ethics Committee Approval was obtained from Istanbul University Medical Faculty Clinical Research Ethics Committee No. 144 dated 17.01.2014. Statistical analysis were performed with the help of SPSS version 17.0 (IBM, Armonk, New York, United States, 2010). The normal distribution of the variables was analyzed by histogram graphs and Kolmogorov-Smirnov test. The mean, standard deviation, and median values were used when providing descriptive analyzes. Nonparametric variables were evaluated among the groups and Mann Whitney-U Test was used. The Wilcoxon test was used to analyze the change in the group. P-values below 0.05 were evaluated as statistically significant results. PARAMETRELER Kontrol K2 T4K K2-Control Group T4K- Control Group K2-T4K Group Ort s.s. Medyan Ort s.s. Medyan Ort s.s. Medyan P1 P2 P3 SNA 0,33 ±0,82 0,00 1,07 ±0,80 1,00 0,27 ±1,10 0,00 0,682 0,982 0,695 SNB 0,27 ±0,80 0,00 1,47 ±1,06 1,00 1,27 ±1,28 1,00 0,439 0,190 0,078 ANB -0,20 ±0,68 0,00 -1,20 ±0,77 -1,00 -0,93 ±1,33 -1,00 1,000 0,078 0,078 Witts -0,19 ±0,49 0,00 -1,25 ±1,26 -1,10 -1,24 ±1,33 -1,20 0,851 0,252 0,146 SN/GoMe -0,27 ±1,03 0,00 -1,40 ±1,64 -1,00 -1,00 ±0,93 -1,00 0,173 0,149 0,138 Y axis -0,07 ±0,59 0,00 -0,53 ±1,06 0,00 -0,13 ±1,36 0,00 0,818 0,912 0,864 ANSPNS/GoMe -0,20 ±0,86 0,00 -1,60 ±1,84 -2,00 -1,07 ±1,58 -1,00 0,716 0,153 0,311 Occlusion/SN 0,07 ±0,59 0,00 -1,13 ±1,77 -1,00 -0,40 ±1,30 0,00 0,683 0,424 0,780 Jarabak ratio 0,00 ±0,01 0,00 0,13 ±0,14 0,10 0,00 ±0,02 0,00 0,682 0,824 0,667 Saddle Angle ArSN -0,27 ±2,02 0,00 -2,60 ±4,58 -2,00 0,27 ±6,08 0,00 0,313 0,813 0,783 GnGoAr Angle 0,13 ±0,64 0,00 2,27 ±2,89 2,00 0,60 ±1,68 0,00 0,902 0,626 0,613 SN/ANS-PNS -0,33 ±0,62 0,00 -1,13 ±1,51 -1,00 -0,47 ±2,20 0,00 0,651 0,604 0,932 N-Me 0,23 ±0,57 0,00 2,73 ±1,87 2,70 1,40 ±0,61 1,60 0,005**