La question de l'intentionnalité dans la philosophie d'Emmanuel lévinas
Emmanuel Levinas felsefesi'nde yönelimsellik sorunu
- Tez No: 250392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma çağdaş felsefenin önemli filozoflarından Emmanuel Levinas'ın (1906-1995) Etik Felsefesi'ne bir giriş yapmayı amaçlamaktadır. Levinas'ın etik düşüncesi onun Bütünlük ve Sonsuz (Totalité et Infini) adlı ana eserinde aşkın yönelimsellik fikri olarak sunulmuştur. Levinas yönelimsellik terimini Edmund Husserl felsefesinden ödünç alır. Böylelikle yönelimsellik meselesi husserlci fenomenoloji ile levinasçı etik arasında kritik bir soruna dönüşmektedir. Bizim çalışmamız Levinas'ın Etik Felsefesi'ne girmek için bu iki filozofun yönelimsellik mefhumlarını sorgulamayı deniyor. Bu amaçla çalışmamız Bütünlük ve Sonsuz eserine kadarki Levinas'ın fenonemenoloji okumasına dikkat kesilmekte ve daha sonra aşkın yönelimsellik fikrini fenomenolojik yönelimsellik teorisi ile karşılaştırarak sunmayı denemektedir.
Özet (Çeviri)
This work aims to make accessible the philosophy of ethics of Emmanuel Levinas (1906-1995) who is one of the greatest thinkers of contemporary philosophy. In his major work Totality and Infinity, his conception of ethics is presented as an idea of transcendental intentionality. Indeed Levinas borrows the term intentionality from the philosophy of Edmund Husserl. Thus the question of intentionality becomes a central issue between the phenomenology of Husserl and the ethical thinking of Levinas. Our work attempts to compare the notion of intentionality between two philosophers as an introductory effort to the philosophy of ethics. To this end, our work focuses on readings of Levinas of Husserl's phenomenology including Totality and Infinity. And then we try to present the intentionality of transcendence in its generality, comparing it with the theory of the intentionality of phenomenology