Alan büyüklüğü değiştirilmesinin 'davranış umutsuzluğu' testinin sonuçlarına etkisi
  1. Tez No: 25040
  2. Yazar: BÜLENT GÜMÜŞEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜMEYSA SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, davranış umutsuzluğu testinin standart koşullarının değiştirilmesinin test sonuçlarına etkisi araştırılmıştır.Bu amaçla, silindir çapının 20,30 ve 50 cm olarak genişletilmesinin latent periyoda etkisi ve deneyin daha geniş çaplı kaplarda yapılmasının farelerin 3.,4.,5., ve 6. dakikalardaki immobil kalma sürelerini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Ayrıca, başlangıçtaki aşırı çabalanmanın dakikada ki tur sayısı üzerinden değerlendirilmesi ile antidepresan ilaçların motor etkinliğe de etkisinin olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın ilk aşamasında çap değişikliğinin latent periyoda etkisi araştırılmış ve latent periyodun 10 cm çaplı silindirde 20 mg/kg tranilsipromin ile, 20 cm çaplı silindirde 15 mg/kg maprotilin, 10 ve 20 mg/kg tranilsipromin ile, 30 cm çaplı silindirde 7.5 ve 15 mg/kg maprotilin, 10 ve 20 mg/kg tranilsipromin ile, 50 cm çaplı silindirde ise testde kullanılan tüm antidepresanlar ile aynı çaplı silindirlerdeki kontrol hayvanlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde uzadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis we changed the standard conditions of the“behavioral despair test”to investigate if the results obtained thus would enable assessing antidepressant activity more precisely. Therefore, effect of widening the diameter of the cylinder to 20, 30 and 50 cm on latent period and the immobility times during the 3rd, 4th, 5th and 6lh minutes was investigated. In addition the possible correlation between the activity of mice during swimming assessed as tours per minute and effect of antidepressants on motor activity was investigated. An extention of the latent periods were observed with 20 mg/kg ttanylcypromine in 10 cm radius cylinders; with 15 mg/kg maprotyline, 10 and 20 mg/kg tranylcypromine in 20 cm radius cylinders; with 7.5 and 15 mg/kg maprotyline and 10 and 20 mg/kg tranylcypromine in 30 cm radius cylinders; with all the compounds tested in 50 cm radius cylinders. With the non-antidepressants investigated only 10 mg/kg atropine and 15 mg/kg caffeine extended latent period in 10 cm radius cylinders.