Morfin sülfat içeren bukoadheziv tablet formülasyonlarının tasarımı: in vitro-in vivo değerlendirmeler
- Tez No: 25041
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Etken madde olarak seçilen morfin sülfatın bukoadheziv tablet formülasyonları için öncelikle biyoadheziv ve kontrollü salım sağlayıcı özellikte polimerler sap tanmıştır. Hidroksipropil metilselüloz (Methocel K100M) salım kontrol edici, akrilik asit polimerlerinden Carbopol 910 ise biyoadheziv özelliğinden dolayı tablet formülasyonuna alınmıştır. Bu polimerlerin hangi oranda kullanılacağını saptamak için biyoadhezyon kuvvetleri ve salım profilleri ile salınma mekanizması saptanmıştır. Ayrıca bu iki polimer arasında belirli oranlarda kompleksleşme gözlenmiştir. Bu çalışmalardan sonra uygun salım profili ve kinetiği sağlayan 8. saatin sonunda etken maddenin % 30.53±1.84'nü sıfırına dereceden salan 210 mg polimer kalışımı (% 20 Methocel K100M ve % 80 Carbopol 910) ve 30 mg morfin sülfat içeren tablet formülasyonunun biyoadheziv özellikleri de yeterli görülerek sağlıklı gönüllülerde in vivo denemeye alınmıştır. Sağlıklı gönüllü 6 denekte H.Ü. Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü ile işbirliği yapılarak gerçekleştirilen uygulamada 8. saat sonunda 9.06+1.44 mg morfin sülfat pentahidratın ağız içi mukozasından absorbe olduğu gösterilmiştir. Böylece konvan- siyonel dozun bu yeni dozaj şekli ve uygulama yoluyla verilebileceği gözlenmiştir. in vitro ve in vivo bulgular arasındaki korelasyonun lineer olduğu gösterilmiş olup, çözünme deneyi bulgularından hareketle bu tip formülasyonların in vivo performansı hakkında önceden karar verilebilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bioadhesive and controlled release polymers were evaluated for tire buccoadhesi- ve tablet formulations of morphine sulfate. Hydroxypropyl methylcellulose (Methocel K100M) and acrylic acid polymers were chosen for their rate controlling and bioadhe sive properties, respectively. In order to determine the concentration of these polymers in the formulation; bioadhesion forces, release profiles and release kinetics were inves tigated. Also, complexation was observed between these two polymers, in certain pro portions. After these evaluations, the formulation with suitable bioadhesive properties, containing 210 mg polymer mixture (% 20 Methocel K100M and % 80 Carbopol 910) and 30 mg morphine sulphate which released % 30.53±1.84 of the active ingredient in 8 hours at zero order kinetics was used in in vivo experiments in healthy volunteers. In the in vivo investigation, held with the collaboration of H.Ü. Medical Faculty, Psychiatry Clinic, 6 healthy volunteers were given the buccoadhesive tablets. And it was shown that at the end of 8 hours 9.06±1.44 mg morphine sulphate pentahidrate was absorbed from the buccal mucosa. Thus, it was demonstrated that the conventional dose of morphine sulphate could be given with this new dosage form and application site. In vivo in vitro lineer correla tion between these results makes it possible to determine the in vivo performance of such formulations on the basis of dissolotion tests.