Üyelerin kişilik özelliklerine göre takımdan duyulan memnuniyetin ve takım performansının incelenmesi
Investigation of team members' satisfaction from their teams and team performance according to their personality traits
- Tez No: 250400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı takım üyelerinin kişilik özelliklerinin takımın performansına etkisini ve takım üyelerinin takımdan ve takımın performansından duydukları memnuniyet düzeyleri ile ilişkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla 164 gönüllü üniversite öğrencisine Eysenck Kişilik Envanteri'nin dışadönüklük ve nevrotiklik alt soru formları doldurtulmuştur. Soru formunu dolduran öğrenciler arasından önceden belirlenmiş kriterlere uygun 60 kişi (tümü kadın) seçilerek ikişer kişilik 30 takım kurulmuştur. Bu takımların 10'u her iki üyesi de dışadönüklüğü yüksek, 10'u her iki üyesi de dışadönüklüğü düşük (içedönük), kalan 10'u ise biri dışadönüklüğü yüksek diğeri dışadönüklüğü düşük (içedönük) bireylerden oluşmuştur. Her bir takıma verilen iki farklı görev sonucunda performansları belirlenmiştir. Ayrıca tamamladıkları her görevin ardından katılımcılara Takımdan Duyulan Memnuniyet ve Performanstan Duyulan Memnuniyet Soru Formları verilerek takımdan memnuniyet düzeyleri ile takım performansından memnuniyet düzeyleri belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları, içedönük/dışadönük ve nevrotik kişilik özellikleri bakımından, takım kompozisyonunun homojenliğinin/heterojenliğinin takım performansını veya takım performansından ve takımdan duyulan memnuniyeti .05 anlamlılık düzeyinde etkilemediğini göstermiştir. Üyelerinin biri nevrotik diğeri nevrotik olmayan takımlarda performans her ikisi de yüksek veya düşük nevrotikliğe sahip takımlardan daha düşük bulunmuştur. Sadece ilk görev için üyelerin nevrotiklik düzeyi takım performansından duydukları memnuniyeti olumsuz yönde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research?s objective is to investigate the effect of some personality traits of the team members on team performance and satisfaction and performance with their team. With this aim, 164 volunteer university students filled in Extraversion and Neuroticism subscales of the Eysenck Personality Questionnaire. Among these students 60 of them (all females) were selected on the basis of some predetermined criteria. With these 60 students, 30 dyads were composed in order to test the hypothesis of the study. Ten of the teams had members who were both high in extraversion while another ten of the teams had members both low in extraversion. Lastly, remaining teams had one member high in extraversion and another member low in extraversion. All teams were asked to perform on two different tasks and their performance was measured. Additionally, after completing each task all participants filled up two scales measuring their satisfaction with their team and team performance. Research findings showed that at the .05 significance level, with respect to extraversion and neuroticism personality traits, homogeneity / heterogeneity team composition did not affect team performance, satisfaction with the team and team performance. The teams that had one member highly neurotic and the other member low neurotic was found to perform worse than the teams that had members both being either high or low on neuroticism. For only the first task, the neuroticism of the team members predicted the member?s satisfaction with the team performance negatively.