Adenozinin NMDA reseptörleri üzerindeki etkileri ve antiepileptik etki mekanizması olarak önemi
- Tez No: 25043
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
7. ÖZET Sıçan hipokampusunda adenozin ve antagonistlerinin NMDA reseptör aktivitesi üzerine etkileri incelendi. Adenozin (100 nA) yüksek frekanslı stimulasyonla ve NMDLA iyontoforezi ile oluşturulan NMDA reseptör aktivitesini sırasıyla % 75.6 + 1.7. (n=7) ve % 100, (n=24) oranında inhibe etti ve glutamat akım-cevap esrisini sağa kaydırdı. NMDLA iyontoforezi (50 nA) ile oluşturulan ekstraselluler DC potansiyel kaymaları da adenozin tarafından inhibe edildi (% 64+5, n=33). iyontoforetik glutamat ve NMDLA uygulaması (50-80 nA) ekstraselluler senkronize epileptiform deşarjlar oluşturdu ve bu deşarjlar adenozin (10-70 nA) iyontoforeziyle inhibe edildi tn=17). Kafein ve teofilin (40 mg/kg, iv; yüksek frekanslı stimilasyonla uyarılan NMDA aktivitesini % 34+9 ve % 30±3 .5-iü0,uM ) hipokampal dilimlerde de alan cevapları üzerinde benzer etkiler oluşturdu. 1.3 rati Mg + + içeren ABOS ile perfuzyon dendiritik tabakada 0.7 Hz stimulasyonla oluşturulan alan cevabının devam suresinde uzamaya, piramidal tabakada ise epileptik aktiviteye neden oldu. Bu etkiler 100 jjM adenozin ile tamamen inhibe edildi . Bu bulgular adenozinin, NMDA reseptör aktivitesi Üzerinde güçlu bir inhibisyon oluşturduğunu ve hipokampusta NMDA reseptörleri Üzerinde purinerjik inhibitor bir tonusun olabileceğini düşündürmektedir. 80
Özet (Çeviri)
8. ABSTRACT The effects of adenosine and its antagonists on the NMDA recep tor activity in the rat hippocampus were investigated. Adenosine (100 nA, 1 min) antagonized the NMDA receptor-mediated part of the field potential induced by high frequency trains (75.ö±1.7 %, n=7) or by iontophoresis of NMDLA (100 %, n = 24) and, shifted the glutamate cur- rent-NMDA response curve to the right. Adenosine (100 nA) also de pressed the extracellular negative DC potential shifts induced by NMDLA (64±5 %, n=33). I ontophoret ic application of glutamate and NMDLA induced synchronized epileptiform discharges and adenosine iontophore sis depressed these discharges (n=17). Adenosine antagonists, caffeine and theophylline (40 mg/kg, iv) potentiated the NMDA receptor activity by 34±9 % and 30+3 %, respectively (n=6). Local application of caf feine by pneumatic injection (5-15 psi) led to appearance of an NMDA receptor-mediated activity with 0.7 Hz orthodromic stimulation (n=6) and was totally antagonized by ketamine (100 nA, n=5). Adenosine, caffeine and theophylline at concentrations between 5-100.uM produced similar effects on the hippocampal field potential in hippocampal slices. Perfusion with ACSF containing 1.3 mM Mg++ prolonged the duration of the 0.7 Hz stimulation-induced hippocampal field potential in stratum radiatum and produced epileptiform activity in stratum pyramidale. Adenosine (100 nA, 1 min; totally inhibited this activity (n=6). These data demonstrate that adenosine exerts a powerful inhibi tory effect on the NMDA receptor activity and suggest that there is an inhibitory purinergic tonus on the NMDA receptor activity in the rat hippocampus. 81