Uyarılmış beyinsapı cevap odyometrisi (BERA) bulgularının meniereli ve sensorineural işitme kayıplı hastalarda karşılaştırılması
  1. Tez No: 25042
  2. Yazar: GONCA DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çalışmamız Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji ünitesine başvuran 21 sensorineural işitme kayıplı kişi ve 36 Meniere hastasının 84 kulağında odyolojik ve impedansmetrik değerlendirme uygulandıktan sonra ÎBC parametreleri tespit edilmiştir. Karşılaştırma amacı ile 32 normal kişi (64 kulak) değerlendirmeye alınmıştır. İşitsel beyin sapı cevap testleri, Mk 15 ERA aletiyle toplam 148 kulakta uygulanmıştır. Test sırasında klik uyaranı rarefaction yönünde kullanılmış tır. Kayıt için 4 altın elektrot vertex (+), aynı taraf mastoid ve karşı taraf mastoid (-) ve ground alın bölgesine yerleştirilmiştir. Uyan kulağa TDH 49P Mx41 kulaklıklarla sunulmuştur. Maskeleme amacıyla beyaz gürültü kulla nılmıştır. İBC'nin I., III., V. dalga ve I-III, III-V, I-V dalga tepeleri arası latens değerleri 100 dB pe SPL de (uyan oranı 11 /sn) lezyon testiyle tespit edilmiş tir. Yine aynı kulaklarda V. dalganın şiddet değişimine bağlı latens değerleri 100 dB pe SPL (uyan oram 31 /sn) şiddetinden başlanarak 10 dB'lik adımlarla şiddetler düşürülmüştür. Normal kulaklarda 100 dB pe SPL (31 /sn) şiddetinde ortalama 5.74 ± 0.29 msn, Meniere'li hastalarda 6.06 ± 0.31 msn ve S/N işitme kayıplı grup ta 6.29 ± 0.33 msn değerleri elde edilmiştir. Lezyon testi sonucunda ise normal grupta I. dalga 1.66 ± 0.12, III. dalga 3.74 ± 0.8 msn, V. dalga 5.61 ± 0.19 msn, Meniere'li hastalarda I. dalga 1.87 ± 0.19 msn, III. dalga 3.96 ± 0.27 msn, V. dalga 5.93 msn, S/N işitme kayıp lı grupta ise I. dalga 1.93 msn, III. dalga 4.03 ± 0.27 msn, V. dalga 6.11 ±0.18 msn değerleri elde edilmiştir. 66Dalga tepeleri arası latens değerlendirmesinde ise normal grupta I-III 2.07 ± 0.16, III-V 1.85 ±0.16, I-V 3.94 ± 0.19 msn, Meniereli grupta I-III 2.08 ± 0.24, III-V 1.96 ± 0.22, I-V 4.07 ± 0.37 msn, S/N işitme kayıplı grupta ise I-III 2.09 ± 0.18, III-V 2.08 ± 0.29, I-V 4.17 ± 0.31 msn olarak bulunmuş tur. Normal gruptan elde edilen bulgularla karşılaştırıldığında Meniere'li grubun sonuçlan normal sınırlara daha yakın iken, S/N işitme kayıplı grup ta anlamlı uzama tespit edilmiştir. Sonuç olarak, klinik yorumda yardımcı olacak ortalama değerler elde edilmiştir. Bu ortalamalar özellikle koklear ve retrokoklear patolojilerin ayırıcı tanısında kullanılabilecek değerleri ortaya koymaktadır. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study were examined 21 patients with sensorineural hearing loss and 36 patients with Meniere disease, of total 84 ears were evaluated audiologically and impedancemetrically, followed by a determination of Auditory Brainstem Response (ABR) parameters at the Audiology Unit of the Otorhinolargngology Department, The Faculty of Medicine in Hacettepe University. The reference group consisted of 32 normal persons of total 64 ears. The auditory brain stem tests were applied to a total of 148 ears with the MK 15 ERA instrument. During the test, the click stimulation was used at the rarefaction side. For recording purposes, four gold electrodes were applied to the vertex (?*.), the mastoid of the same side, that of the other side (-) while the ground was placed on the front. The stimulation was applied to the ear by the TDH 49P MX41 earphone. White noise was selected for masting purposes. The I., III. and V. wave and I-III, III-V and I-V interpeak latencies were measured by the lesion test at 100 dB pe SPL (stimulation ratio 11/sec). Again in the same ears, the latence values dependent on the intensity changes of the V. wave were determined by drops of 10 dB steps starting from an intensity of 100 dB pe SPL (stimulation ratio 31 /sec). The normal ears yielded on the average 5.74 ± 0.29msec. at the intensity of 100 dB pe SPL (31 /sec), while the patients with meniere gave a result of 6.06 ± 0.31 msec, and the sensorineural patients indicated a value of 6.29±0.33 msec The results of the lesion tests were 1.66±0.12 in the wave I, 3.74±0.8 msec, in wave III, 5.61±0.19 msec, in wave V. The same values were 1.87±0.19 msec, in wave I, 3.96±0.27 msec, in wave III and 5.93 msec, in 68wave V in Meniere patients and 1.93, 4.03±0.27 msec, and 6. 11±0. 18msec. in the waves I, III and V respectively in the sensorineural patients. The evaluation of latences are 2.07+0.16 between I and III, 1.85+0.16 between III and V, 3.94±0. 19 between I and V in terms of msecs. in the reference group, 2.08±0.24 between I and III, 1.96±0.22 between III and V and 4.07±37 between I and V in Meniere patient while the sensorineurial group yielded 2.09+0.18 between I and III, 2.08±0.29 between III and V and 4.17±0.31 between I and V, always in the same terms. Whereas the results of the Meniere group are closer to normal limits as compared to those of the reference group, there is a significant deviation in the sensorineurial group having hearing losses. In conclusion, average values may be said to have been obtained to assist the clinical interpretation. These averages seem to be particularly important to be used in the differential diagnosis of the cochlear and retrocochlear pathologies. 69