Eşlerden birini kaygı düzeyi ile evlilik uyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between marital adjustment and anxiety of each of the couples
- Tez No: 250434
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünya üzerinde evlilik ve evlilik uyumuyla ilgili sorunlar zamanla yayılmaya başlamıştır ve ülkemizde de önlemler almayı gerektirecek kadar ciddi bir konu haline dönüşmüştür. Evliliklerin gidişatında etkisi olabileceği düşünülen değişkenler arasında, birçok psikolojik rahatsızlığa neden olan kaygı araştırma kapsamında ele alınmıştır.Bu araştırmadaki temel amaç; durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin evlilik uyumuna etkisini araştırmaktır. Demografik değişkenlerin evlilik uyumu üzerindeki etkileri araştırmanın bir diğer amacı olarak kabul edilmiştir.110 kadın ve 110 erkekten oluşan toplam 220 kişiyle yapılan bu çalışmada, demografik değişkenler araştırmacı tarafından oluşturulan anketten elde edilen bilgilerle incelenmiştir. Evli bireylerin çift uyumunu ölçmek için ?Çift Uyum Ölçeği?, ve kaygı düzeylerini ölçmek içinde ?Durumluk Kaygı Ölçeği? ile ?Sürekli Kaygı Ölçeği? uygulanmıştır. Araştırma; İstanbul ili, Anadolu ve Avrupa yakası sınırlarında ikamet eden, 26 -55 yaşlar arasındaki çiftlerle sınırlandırılmıştır.Elde edilen sonuçlarda ?durumluk ve sürekli kaygı? düzeylerinin evlilik uyumu üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Kaygı düzeyinin evlilik uyumu üzerinde genellikle negatif etkisi vardır. Bunun dışında katılımcıların cinsiyetlerine göre durumlu ve sürekli kaygı düzeylerine bakıldığında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Sürekli kaygı yükseldiğinde durumluk kaygınında yükseldiği sonucuna varılmıştır. Yaşın kaygı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır fakat evlilik uyumunu belirlemede yaş anlamlı bir fark yaratmaktadır. Cinsiyet, çocuk sayısı, psikolojik destek almış olmak, aylık gelir, eğitim durumu anlamlı bir fark yaratmazken evlilik süresinin evlilik uyumunda anlamlı bir fark yarattığı bulunmuştur.İstatistiki analizler sonucunda elde edilen bulgular literatür ve alanda konuyla ilgili yapılan çalışmalarla ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Problems about the marriage and the marital adjustment have become serious in the world and in our country as well. In this study anxiety has been analyzed and thought one of the factors which may affect the marital life.The main aim of this study was to examine the affect of the situational andcontinuity anxiety levels on marital adjustment. Examining the effects of the socio-demographic characteristics on marital adjustment is another aim of this study.In this study 110 females and 110 males have been used and demographic variables were examined with the data taken from the surveys. To measure the marital adjustment of the married people; Dyadic Adjustment Scale, to measure the degree of their anxiety levels; Situational and Continuity Anxiety Scale were used. Study was conducted with the couples live in İstanbul and between the ages 26- 55.According to the data obtained, there is a significant effect of ?situational and continutiy anxiety? to the marital adjustment. Anxiety has a negative effect on marital adjustment. On the other hand , when the effects of gender roles on the level of situational and continuity had been investigated, It was understood that there was no significant effect. In conclusion , It was found that when th continuity anxiety level rises up the situational anxiety rises up as well. An effect of age on anxiety has not been found. However, age is a significant difference to determine the marital adjustment. Gender, education, number of children, having psychological support, salary don?t have a significant effect. However marriage duration has an significant difference on marital adjustment.The results are discussed in the literature.