Panik bozukluk tanısı almış hastalarda sosyal fobi görülme sıklığının incelenmesi
To investigate the frequency of the symptoms of the social phobia in patients with panic disorder
- Tez No: 250438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN ÖNGİDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Panik bozukluğu ve sosyal fobi bazı belirtilerin benzer olması nedeniyle zaman zaman ayırıcı tanı konusunda zorluk çekilen iki ayrı anksiyete bozukluğudur. Panik bozukluğu olan kişilerin, panik atak geçirdiği sırada fark edileceği korkusuyla toplumsal durumlardan kaçabilmeleri de bazı olguların tanısını daha da güçleştirmekte ve kişinin yaşam boyu depresyon geliştirme olasılığını arttırmaktadır. Bu tez çalışmasında panik bozukluk tanısı almış hastalar ile sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubununun sosyal fobi görülme sıklığı ve bazı sosyodemografik özellikler açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada yer alan katılımcılar özel bir hastaneye ve özel psikiyatri kliniklerine başvurmuş, psikiyatrik görüşme sonrasında DSM-IV Panik Bozukluğu tanı ölçütlerini karşılayan 150 hasta ve panik bozukluk yakınmaları olmayan 150 sağlıklı kişi olmak üzere toplam 300 kişiden oluşmaktadır. Her iki gruba da bireysel bilgi formu ve Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği (LSAS) uygulanmıştır.Panik bozukluk hastaları ile panik bozukluk yakınmaları olmayan kontrol grubu sosyal fobi görülme sıklığı açısından karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı bir fark olduğu, panik bozukluk hastalarında sosyal fobinin daha sık görüldüğü saptanmıştır. Ayrıca panik bozukluk hastası olan kadınlarda erkeklere oranla, ilkokul veya ortaokul mezunlarında daha yüksek eğitimli kişilere oranla sosyal fobinin daha sık görüldüğü elde edilen bulgular arasındadır. Medeni durumun ve yaşın ise panik bozukluk hastalarında sosyal fobi görülme sıklığı açısından herhangi bir farklılaşmaya yol açmadığı görülmüştür.Panik bozukluk tanısı almış hastalarda sosyal fobi görülme sıklığının incelendiği bu tez çalışması ile panik bozukluk ve sosyal fobinin eş tanı bakımından araştırıldığı çalışmaların yetersiz kaldığı hastaların demografik profillerinin belirlenmesi konusunda literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Panic disorder and social fobia are two different anxiety disorders which might cause confusion in making precise diagnosis due to some of their symptomatic similarities. Since patients with panic disorder migth escape from social situations because of the fear of detection during attacks, making diagnosis becomes harder and this rises the risk of depression in patients. In this study, it was aimed to compare patients with panic disorder and healthy individuals in frequency of social phobia and some sociodemographic features.Participants in this study were recruited from one private hospital and some psychiatry clinics. 150 patients and 150 healthy individuals were selected after a psychiatric interview. Both groups were given individual information form and Liebowitz Social Phobia Scale (LSAS).When patients with panic disorder and control group were compared according to the frequency of the symptoms of social phobia, significant difference was found between two groups. Particulary, patients with panic disorder found to have symptoms of social phobia more frequently. Also, symptoms of social phobia was found to be seen more frequently in females relative to males and in primary school graduates or secondary school graduates relative to higher school graduates. Yet, marital status and age were not found to induce significant difference in the frequency of social phobia symptoms.To summarize, with this study we aimed to contribute to the clinical comorbidity literature by determining the demographic profiles of patients with panic disorder who also have social phobia symtomps simultaneously.