Türkiye ekonomisinde 2001 sonrası istihdam ile büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi
Casuality between employment and growth in the Turkish economy post 2001
- Tez No: 250450
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
2001 kriziyle birlikte işsizlik Türkiye'nin en önemli ekonomik ve toplumsal sorunu haline gelmiştir. İşsizliğin çözümünün giderek zorlaştığı ve yüksek büyüme hızının dahi işsizliğin çözümüne sınırlı katkıda bulunduğu bir konjonktür yaşanmaktadır. Bu bakımdan Türkiye'de son dönem yaşanan ekonomik gelişmelerin işgücü piyasası üzerindeki etkileri oldukça tartışmalıdır. Türkiye ekonomisindeki yeniden yapılanma süreci işgücü piyasasında çok sınırlı değişimler yaratmıştır. İşsizlikle ilgili tartışmaların başında istihdam yaratmayan büyüme tartışması gelmektedir. 2001 krizi ile binlerce işsiz yaratılmış ve Türkiye 21.yüzyıla ağır ekonomik sorunlarla başlamıştır. 2002 yılında başlayan ve devam eden hızlı ekonomik büyümeye rağmen işsizliğin azalmamasının nedenlerinin açıklanması gerekmiştir. Diğer bir tartışma ise istihdamın nasıl yaratılacağı konusu üzerinde olmaktadır. Ulusal istihdam politikalarının küresel eğilimler eksenine oturtulmaya çalışıldığı süreçte ulusal ve uluslararası politika uygulamaları iç içe geçmiştir. Bu eksende üretken yatırım olanağı sunabilecek tek politika olan makroekonomik politikalar ve istihdam edilebilirliği artıran aktif istihdam politikaları yer almaktadır. Ekonomi politikaları ve sosyal politikalar belirlenirken istihdam bu politikaların merkezine konulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Along with the 2001 crisis, unemployment became the most important economical and social problem in Turkey. In the 2000s, discussions on the Turkish economy are again focused on the issue of high level of unemployment. The conjuncture is such that finding remedies to unemployment is becoming harder and that even the high level of growth rates can make only limited contribution to the solution of the unemployment problem. The effects of recent economic developments on the Turkish labor market are quite arguable. The restructuring of the Turkish economy caused very limited change in the labor market. The argument on economic growth not creating employment seems to dominate the discussions on unemployment. 2001 crises produced thousands of jobless and Turkey entered the 21st century with heavy economic problems. The fact that the unemployment did not decrease in spite of the rapid economic growth from 2002 on, needed explanation. Another discussion takes place on the issue of how to create employment. In the process of situating the national employment policies on the axis of global tendencies, national and international policy implementations are interwoven. On this axis, we see the macroeconomic policies, which are the only alternative providing productive investment opportunities and active employment policies, which increase employability. While determining economical and social policies, employment has to be positioned into the center of these policies.