Sirketlerin Karlı büyümelerinde inovasyonun önemi
The 0mportance of innovation for the firms pfrofitability
  1. Tez No: 250451
  2. Yazar: FİKRET HANDE YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnovasyon yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün (mal ya da hizmet), veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, işyeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanması olarak tanımlanabilir. İnovasyon her dalda uygulama alanı bulabilmektedir. Sanat, ekonomi, hükümet politikaları gibi inovasyonun ana hedefi uygulandığı alanlarda pozitif değer yaratabilmek, verimliliği arttırarak karlılığı korumak suretiyle ekonomiye de katkı yapmaktadır.Özellikle son yüzyılda bilişim ve teknoloji sektöründeki gelişmeler rekabetin daha da artmasına sebep olmuştur. Globalleşme ve artan rekabet koşullarında yeni yolların saptanması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bunu karşılayabilmenin yollarından birisi inovasyondur.Ürünlerin ve hizmetlerin giderek birbirine benzediği ve sayılarının arttığı bir dünyada farkedilmek ve değer yaratabilmek, büyüyebilmek ve karlılığı yakalayabilmek ancak sıradışı olmakla mümkündür. Bu tez çalışması da özetle; öncelikle dünyadaki gelişmelerin Türkiyede'ki şirketler açısından değerlendirmesini yapabilmek, farklılaşmayı tanımlayabilmek, geliştirebilmek, yöntemleri saptayabilmek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada önemli kavramlar örneklerle anlatılmış olup, örnekler farklı sektörlerden ve ülkelerden seçilmiştir.Bu tez 2009 yılında yapılmıştır ve 67 sayfadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The term innovation may refer to both radical and incremental changes in thinking, in things, in processes or in services .Invention that gets out in to the world is innovation. In many fields, something new must be substantially different to be innovative, not an insignificant change, e.g., in the arts, economics, business and goverment policy. In economics the change must increase value, customer value, or producer value. The goal of innovation is positive change, to make someone or something better. Innovation leading to increased productivity is the fundamental source of increasing wealth in an economy.In the past few decades the challenge of Globalization has increased ? and much more attention is needed. Inexpensive telecommunications and computer technologies have made it possible to work seamlessly across borders - opening the door to outsourcing strategies, research collaborations, manufacturing alliances, new forms of networking and the need to rethink the way you organize your business, adapting to the new way of doing business. The new way is absolutely innovation.The method to be realized in the world in which all the goods and services are getting similar, is to be different. The only way for the growth and profitability is to be different as well. This investigation is prepared for the purpose of utilization of global changes and the effects of this changes to Turkish companies and definition, determination of the methods of being different.The important concepts of this study are explained by using examples and all the examples are selected from different sectors and countries.This thesis has been completed in 2009 and consists of 67 pages.