Le « populisme autoritaire » en tant que réponse à la crise de la démocratie représentative et une tentative de lecture du gouvernement de l'AKP en Turquie
Temsili demokrasinin krizine bir cevap olarak 'otoriter popülizm' ve AKP hükümeti üzerine bir okuma denemesi
  1. Tez No: 250468
  2. Yazar: CEMİL YILDIZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, 1970'li yıllarda kapitalizmin yaşadığı krize bir cevap olarak doğmuş otoriter popülizm yaklaşımının güncel anlamını sorgulamaktadır. Stuart Hall ve Centre for Contemporary Cultural Studies tarafından geliştirilen otoriter popülizm, bu çalışmada, gündemde olan neoliberal dönüşümün devletçilik karşıtlığı söylemine popülist bir katılım ve rızanın örgütlenmesi girişimi olarak ele alınır.Tez aynı zamanda popülizmin temsili demokrasilerin krizine bir çözüm olarak mı geliştiği sorusuna cevap arar. Popülizmin demokrasi ile ilişkisi literatürde çok tartışmalı bir başlık oluşturur. Bunun temel nedeni, bu kavramların her ikisinin de sıkı sıkıya « halk » ve « halkın siyasal temsili » ile ilgili olmasıdır. Otoriter popülizmin güncelliği tartışması, popülizm ve demokrasi ilişkisi üzerinden tartışılırken bu perspektifin Türkiye siyasası için de açıklayıcı olabileceği iddia edilmektedir.Bu tez, otoriter popülizmi, AKP iktidarının toplumsal algıdaki hem demokratik hem de otoriter çağrışımlar uyandıran prizmatik imajını sorgulamak, toplumda demokrasi ve vesayet kurumları arasında varolduğu söylenen çatışmanın ve bunun gölgelediği devletin dönüşümünün niteliğini tartışmak için analitik bir araç olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This MA thesis discusses the current signification of the authoritarian populism approach, which was born as a reply to the crisis that capitalism has been undergoing in 1970s. Authoritarian populism conceptualised by Stuart Hall and Centre for Contemporary Cultural Studies is considered as an attempt to organize a populist participation and consent to anti-statist discourse of current neoliberal transformation process.Furthermore, this thesis tries to understand whether populism has developed as a solution to democracies? crisis. The nexus between populism and democracy consists an important problematic point in the scholarly literature. The main reason of that is related to the fact that both of these concepts are firmly related to ?people? and ?people?s political representation?. The thesis questioned the actuality of authoritarian populism via the link between populism and democracy and argued that this perspective provides an explicative framework for Turkish politics.This thesis offers authoritarian populism as an analytical means to make a critical analysis of the prismatic image created by the AKP government in popular perception in both senses, democratic and authoritarian; and to discuss the hypothetical conflict between democracy and the actors of regime of tutorship, as well as the quality of the transformation of State obscured by this.