Yönetimde karar verme: Batı Antalya bölgesinde bulunan beş yıldızlı otel işletmelerindeki çeşitli departman yöneticilerinin karar verme stillerini tespit etmeye yönelik uygulamalı bir araştırma
Decision making in management: An empirical research to determine the decision making styles of some department managers in five star hotels in West Antalya region
  1. Tez No: 250513
  2. Yazar: ÖMER AKGÜN TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. V. RÜYA EHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Karar verme, alternatifler arasından en iyi seçeneği tercih etmek olarak tanımlanabilir. Her gün farklı konularla ilgili farklı alternatiflerle karşılaşırız ve bu alternatiflerden birini seçerek karar veririz. Yöneticiler de yönetim süreci esnasında karşılaştıkları problemlerle ilgili en iyi kararı vermekle sorumludurlar.Yöneticilerin vermiş oldukları karar, operasyonun yolunu belirler ve yönetim süreci karar verme ile başlar. Araştırmacıların bazıları karar verme eylemini yönetme eylemi ile eşanlamlı olarak kabul etmişlerdir. Karar verme, bazı araştırmacılar tarafından `yönetimin eyleminin kalbi' olarak tanımlanmıştır. Benzer şekilde, `yönetici' kelimesi de bazı araştırmacılar tarafından `karar verici' olarak tanımlanmıştır.Kararlar farklı karar verme stilleri kullanılarak verilebilir. Literatürde farklı araştırmacılar tarafından tanımlanmış birçok farklı karar verme stilleri vardır. Bu araştırmanın amacı, Batı Antalya bölgesindeki beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan bazı departman yöneticilerinin karar verme stillerini farklı demografik özellikleri ile karşılaştırarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
Decision making can be defined as, choosing the best option between alternatives. Everyday, we meet different alternatives about different topics and we make a decision by choosing one of these alternatives. Either managers are responsible to make the best decision about the problems that they meet in the course of management process.The decision which is made by managers determines the way of operation and the management process begins with decision making. Some of the researchers accept that the decision making action is synonymous with the management action. Decison making is defined by some researchers as `the heart of management action?. Similarly, the word of `manager? is defined by some resaerchers as `decision maker?.Decisions can made by using different decision making styles. There are lots of different decision making styles that are defined by different researchers in literature. The purpose of this research is to study the decision making styles of some department managers who work at five star hotels in West Antalya Region, by comparing their some demographic variables.