Devletin dönüşümü ve sosyal güvenlik reformu
Transformation of state and social security reform
- Tez No: 250542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Finance, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sosyal güvenlik alanında tüm dünyada son otuz yıldır süregelen yeniden düzenleme ya da sıklıkla kullanılan adıyla reform çalışmaları, bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda öncelikle sosyal güvenlik hizmetinin sunucusu olan devletin ve sosyal politikaların analizde ne şekilde ele alınacağı ortaya konulmuştur. Ardından sosyal güvenlik olgusu ele alınmış ve dünyadan çeşitli ülke örnekleri ve Türkiye örneği yardımıyla sözü edilen dönüşüm süreci açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçları, sosyal güvenlik sistemlerindeki dönüşümünün bir reform olarak adlandırılmasının doğru olmadığını, bu dönüşümün etkilerinin sınıfsal anlamda farklılaştığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The rearrangement process or as widely used the reform process of social security systems, which has taken nearly thirty years, is the main subject of this thesis. In this context, states, which are the suppliers of social security benefits and their social policies are analysed first. Then the social security phenomenon is argued out and the transformation process is explained in light of Turkish experience and other experiences. The results show that the transformation process can not be named as a reform process and the impact of this transformation differs between social classes.