The Muslim Brotherhood's relationship with Egyptian governments from 1952 to 2008: An accomodational and confrontational relationship
Musluman Kardeşler'in 1952-2008 arası Mısır hükümetleri ile ilişkisi: Uzlaşmacı ve çatışmacı ilişki
- Tez No: 250606
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN D. DAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez boyunca seksen yıldan daha uzun bir süredir var olan Müslüman Kardeşler Hareketi'nin 1952 Devrimi sonrası üç Mısır hükümeti ile yaşadığı inişli çıkışlı siyasi ilişki incelenmektedir. Bu ilişkinin, her iki taraf açısından öncelikle uzlaşma ve tavizlerle başlayan karşılıklı anlayışın hükümetlerin meşruiyetlerini kazanması ve Müslüman Kardeşler Hareketi'nin verilen tavizler neticesinde hem sosyal hem de politik nüfuzunu artırması sonucu bir tehdit haline gelmesi neticesinde karşılıklı algılamaların değişmesi ile çatışmaya dönüştüğü gözlemlenmiştir. Bu noktada her iki taraf açısından uzlaşmadan çatışmaya doğru evrilen ilişkinin dönüm noktaları ve tarafların kendi ekti ve güçlerinin devamı için izledikleri stratejiler özellikle siyasi yöne vurgu yapılarak ve gerek ülke içindeki gelişmeler gerekse uluslararası ve Hareket'in kendi dinamikleri göz önüne alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the Muslim Brotherhood?s fluctuated relationship with three of the Egyptian governments for the post-Revolutionary period. It is argued that the Muslim Brotherhood and the Egyptian Governments were firstly accommodated each other during the legitimacy processes of the governments. However, after the Muslim Brotherhood began to use the governments? concessions to infiltrate the social and political field the Movement began to be seen as a threat by the governments and the relationship between the sides transformed to confrontation. At that point the turning points in the accommodation and confrontation relationship and particularly the political strategies of the both sides to protect their influences were analyzed by taking into account the domestic issues of Egypt, internal issues of the Muslim Brotherhood and international atmosphere.