The 'Kurdish question' from the perspective of Kurdish university students
Kürt üniversite öğrencilerinin bakış açısından Türkiye'de 'Kürt meselesi'
  1. Tez No: 250605
  2. Yazar: ELİZABETH EFFENEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu tez, siyaset antropolojisi kuramı ve yöntemlerini kullanarak Türkiye Cumhuriyetinde ?Kürt Meselesi olarak tanımlanan konunun bazı ana meselelerini anlamlandırma ile ilgilidir. Bu tez, be? üniversite öğrencisinin siyasi kimliklerini ölçmeye ve Türkiye Cumhuriyetindeki Kürtlerin siyasi ho?nutsuzluklarını nelerin olu?turduğu ve ürettiği hakkında bu öğrencilerin bakı? açılarını anlamaya çalı?maktadır. Bu tezde ele alınan ara?tırma soruları ?unlardır: Türkiyenin ?Kürt Meselesi? Ankaradaki bir üniversitenin Kürt lisansüstü öğrencileri tarafından nasıl algılanmakta ve tanımlanmaktadır? Ki?isel tecrübeler ara?tırmaya katılan öğrencilerin siyasi kimliklerini nasıl ?ekillendirmektedir? Onların siyasi kimliklerini ve ?Kürt meselesi? hakkındaki algılarını ?ekillendiren ilgili makro-düzey etkenler nelerdir? Çalı?ılan örneklem grubu için Kürt kimliği Türkiyede oldukça siyasi ve toplum tarafından etiketlenmi? bir kimlik olarak görülmektedir. Görü?mecilere göre, Kürt kimliği (hem grup hem ki?isel Kürt kimliği) ve siyasi önermeleri, me?ruiyeti büyük ölçüde Mustafa Kemal Atatürkün mirasına sıkıca bağlı olan bir devlet donanımı yoluyla uygulanmı?, daima deği?en resmi Türk milliyetçi doktrini ile süregelen bir etkile?im içinde geli?mi?tir. Kürt meselesinin kendisi geni? bir sorun yelpazesini temsil eder. Görü?ülen üniversite öğrencilerine göre bu sorunlar, Avrupa Birliğine giri? sürecinin bir parçası ve geli?en eğitimin ve sürekli ?aydınlanan? nüfusun bir ürünü olan ülkedeki siyasi liberalleşme ve demokratikle?me çabaları ile paralel olarak i?aret edilmeye ba?lamaktadır. Buna rağmen görü?meciler, Türkiye?deki Kürtler için olumlu bir siyasi deği?ime inanmada ku?kuludurlar çünkü ?Kürt Meselesi?nin çoğu tartı?ması yasadı?ı PKK üzerinde ve ülkenin Güney Doğu?sunda süregelen çatı?ma üzerinde yoğunla?maya devam etmektedir. Kürt ho?nutsuzlukları, devletin resmi çizgisinden farklı olan, devlet ve toplum düzleminde büyük ölçüde tabu olarak kalan tarihi bir anlatımın tanınmasının sunumu ve bu tanınma için bir çağrı olarak görülebilir
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with extrapolating some central issues of the so-called ?Kurdish Question? in the Republic of Turkey by applying political anthropological theory and methodologies. It attempts to guage the political identities of five Kurdish University students and understand their perspectives on what constitutes and propogates Kurdish political discontents in the Republic. The following research questions have been addressed: How is Turkey?s ?Kurdish question? (Kürt Meselesi) perceived and defined by Kurdish, post-graduate university students from a university in Ankara? How have individual experiences shaped the participants? political identities? What are the relevant macro-level factors informing their political identities and their perceptions of the ?Kurdish question?? For the sample group studied, the Kurdish identity has been found to be a highly political and socially stigmatized identity in Turkey. According to the respondents, the Kurdish identity (both group and personal) and its political overtures have developed in an ongoing dialect with an everchanging official Turkish nationalist doctrine that is executed through a state outfit whose legitimacy is anchored largely in the legacy of Mustafa Kemal Atatürk. The Kurdish Question itself represents a broad range of issues. According to these university students, these issues are beginning to be addressed in line with attempts at political liberalisation and democratisation in the country that are a part of the EU-accession process as well as a product of developing education and an ever-?enlightened? population. Despite this, the respondents are hesitant to believe in positive political change for the Kurds in Turkey as much discussion of the ?Kurdish Question? remains focused on the outlawed PKK and ongiıng conflict in the South East of the country. Kurdish discontents may also be seen to present and call for the recognition of a historical narrative which is divergent from the official line of state, a narrative which remains highly taboo at state and society levels.