Sarıyer ilçesinde şehiriçi ve yol ağaçlandırmalarında kullanılmış ağaçların özellikleri ve amaca uygunluk yönünden kritikleri
  1. Tez No: 25061
  2. Yazar: AHMET FARUK AYKUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
85 ÖZET İstanbul'un en zengin orman alanına sahip bulunun Sarıyer ilçesi tabi güzellikleri ile de diğer ilçelerden 'üstündür.. Tüm büyük kentlerin ana sorunu olan göç ve bunun sunucunda meydana gelen usulsüz yapılanma, ilçenin bu güzelliklerini gün geçtikçe tüketmektedir.Bu durumdan en çok zarar gören şüphezki doğal bitki örtüyü ve ağaçlar olmaktadır. îlçe gerek iklimi ve gerekse yetinme ortamı kofulları bakımından birçok ağaç türünün yörede yetişmesine olanak sağlamaktadır. İlçenin muhtelif yerlerinde görülen yerli ve yabancı orjinli birçok türü bunu açıkça sergilemektedir. Kent in kimdiler î.için son derece elverişsiz şartlarına rağmen varlıklarını sürdüren bu ağaç türleri korunması gerekirken aksine çevrenin ve insanların birçok zararına maruz kalmaktadır. îlçede görülen bu tür zenginliğine karşın bu türlerin bulundukları yerlerde uygun kullanılmadıkları görülmüş tür. Bu uyumsuzluk sunucu ağaçlar kendilerimden beklenen fonksiyonları yerine getirememektedir. Halbuki uygun kullanılmış bir tür yöreye yıllarca hizmet verecektir. 4
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY Sarıyor district is better the other districts of towns,vith re^.rdü of the natural beaut j es, which, has the readiest fo rest ara a of Istanbul. The migration that.is the main problem of“.: LI big c:i ties, and illegal construction coming up from this case' exhaust these beauties of the districts day by day.tfo doupt,the natural vegetation and trees are demaged much by this situation. The district provides possibilities to a lot of”tree spe cie* tu grow in the region in reqards of both it's climote and growing site. Many native and foreign species appearing on vari ous places present this cüuracter i sation. These tree species arc subjected to miscellaneous demages from the people in the envi- ron aivnt.to opposite or the protection of them, which hardly sur vive in the most in available conditations. in ^pite of this species readiness seen in the district, the species have been seen to be used insui tably.Because of these reasons,*}) e trees don't function expectedly. As mutter of fact, a species used suitably will permanently surved to the region.