Hasankeyf(Batman) civarının jeolojisi
- Tez No: 25062
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
II ÖZ Bu çalışma Güneydoğu Anadolu'da Hasankeyf (Batman) ile Gercüş (Midyat) arasında Geç Paleosen/Erken Miyosen zaman aralığında çökelmiş olan Şırnak, Midyat ve Silvan gruplarının stratigrafik ve sediroantolojik incelemelerini kapsamaktadır. Birimlerin dokanak ilişkileri, tipik mevkileri, stra tigrafik pozisyonları ve yayılımları, fosil içerikleri, fasiyes ve mikrofasiyes özellikleri çökelme ortamları ve modelleroeleri ile diyajenez özellikleri incelemiştir. Çalışma alanında en yaşlı birim Paleosen yaşlı Şırnak grubuna ait Gerroav Formasyonu ile başlar. Bu formasyon piritli yeryer asfalt lekeli marn-kireçli şeyi, şeyllerden oluşur. Bunun üzerine uyumsuz bir şekilde yine paleosen yaşlı Midyat grubunu ait Gercüş formasyonu gelir. Birim alttan itibaren gri renkli sertçe kaba dokulu polijenik elemanlı kurotaşı ile başlar, üste doğru keşif kireçtaşı ile yumuşak şeyi ardalanroası ile son bulur. Bu formasyonun üzerine uyumlu bir şekilde Eosen-Oligosen yaş konağına sahip olan Hoya formasyonu gelir. Bu formasyon sertçe kalın som tabakalı erime özellikli karstik bol ve yüksek tebeşirli erime porozitelidir. Yine Eosen-Oligosen yaşlı Gerroik formasyonu uyumlu olarak Hoya formasyonunun üstler. Germik formasyonu kireçtaşı, dolotası, şeyi arakatmanlı eraporitlerle temsil olunmuştur. Bu formasyonun üzerine uyumsuz bir şekilde Miyosen yaşlı Silvan Grubuna ait Şelmo formasyonu gelir. Birim çakıltaşı, kumtaşı, miltaşı ve çaraurtaşı ardalanmasından oluşur. Çalışma alanının en genç biriminide Alüvyon teşkil eder. Stratigrafik ve sediroantolojik sonuçlar ile çöker evrimin bölgede etkin olan tektonik olaylarla uyumluluk gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study consists of the stratigraphical and sedi- raentologica] studies of the Midyat, Silvan and Şırnak groups deposited between the late paleocene and the Early Miocene in Southeast Turkey. The contact relationships, type localities, stratig- raphic positions and areal extensions, fossil contents, facies and microfacies features, sedimentary depositional enviroments, modelling and diagenetic of the units, have been examined. The oldest unit in the study area starts with the Gerroav formation that belogs to the Paleosen aged Şırnak Group. This Formation canstitates shales carbonatious shales, and marl parthy disseminated with asphalt The Gercüş formation with the Midyat Group, again Paleosen aged's uncon forroably overlies this unit it starts with grey colored fairly hard, rough polygenetic sandstone at the bottom, towards the top ends with the alternation of soft Shale and lineotone maosive and bedded onto this formation the Eocene - Oligocene aged Hoya Formation comes conformably it is fairly hard, thick, massive bedded with abundant high chalk karstic property. The Eosene - Oligoncene aged Germik For mation conformably overlies the Hoya Formation. The Germik Formation is characterized by limestone, dolostone, evaporik with shale interclations over this formation. The Şelmo Formation belonging to the Miocene aged Silvan Group Comes uncon forroably. The unit is formed by conglomarate, sandsto ne; siltstone and mudstone alternation. Tbe yougest unit in the areg is the Alluvyon The stratigrapbic, and sedimentological results and the depositional history of the region are concurrent with tbe tectonic events.