Chiliocomum: the ''plain of a thousand villages'' examining the rural settlements in nw of Amasya during the hellenistic and the roman periods by using gis
Chiliocomum; bin köylü ova: Amasya?nın kuzey batısındaki helenistik ve roman dönemi yerleşim düzeninde meydana gelen değişiklikler
- Tez No: 250636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. D. BURCU ERCİYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mithridat Krallıgı, Karadeniz ve Kuzey Anadolu platosunun arasında yeralmaktadır. Hellenistik Dönemdeki Mithridat Krallıgı, M.Ö. 1. Yüzyılda Romamparatorlugunun egemenligi altına girmistir. Strabo bölgedeki yerlesimlerleilgili detaylı bilgi vermektedir. Mithridat Krallıgı'na bir dönem baskentlik yapanve Roma dönemi önemli yerlesimlerinden biri olan Amasya'yı anlatırken,`'Chilliocomum'' adı altında `'bin köylü bir ova''tasvir etmektedir. Buçalısmanın amacı bahsi geçen ovadaki Helenistik ve Roma dönemi yerlesimdagılımlarını incelemek ve de yerlesimlerin topografya ile iliskisinin CografiBilgi Sistemi (CS) kullanarak saptamaktır. Bu amaç dogrultusunda, yerlesim,Roma yolları, topografya, toprak ve bugünkü arazi kullanım veri kümeleriolusturulmustur. Bu veri tabanları kullanılarak, raster, yogunluk ve uzaklıkanalizleri yapılmıstır. Sonuçlar, Helenistik ve Roma dönemindeki yerlesimlerin,bazı yerlerde süreklilik gösterdigi, bazı bölgelern terk edildigi ve alternatifalanlar seçildigini ortaya koymustur. Bu analizler dogrultusunda, bahsi geçendönemler arasında siyasal iktidarın degisimi ve sosyopolitik düzenle baglantılıolarak tartısılmıs ve öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The territory of Pontus once occupied by the Mithridatic Kingdom in theHellenistic Period and fell under the Roman Empire in the first century B.C.,layed between the Pontus Euxine (Black Sea) and the northern edge of theAnatolian plateau. In his Geography Strabo describes Pontus with a detailedaccount of the settlements. In his description of his hometown Amaseia (Amasyatoday), he mentions a plain with 1000 villages called Chiliocomum. Indeed, thearchaeological survey data indicates that there were a large number ofsettlements dating to the Hellenistic and the Roman period in this region. Theaim of this thesis is to quantify the settlement - environment relationship and toinvestigate and compare settlement patterns in the Hellenistic and Romanperiods by using Geographical Information Systems (GIS).Data sets are used in the study includes a settlement database, topography, roadnetwork, soil and current landuse which were spatially analysed in GIS. Rasteranalyses, proximity analyses and density analyses are conducted in order tounderstand and compare site distribution and landuse. The results of the GISanalyses revealed that settlements were located in particular areas of thelandscape. Some of these areas continued to be settled from the Hellenisticthrough the Roman period, while others were abandoned and alternative landscapes have replaced them. The results of the various analyses were utilizedto discuss issues related to the shift in the political power and the socio-politicalstructure in the region from the Hellenistic and to the Roman period.