Animal bone studies on Byzantine city of the Amorium
Amoryum Bizans kenti hayvan kemiği çalışması
  1. Tez No: 250637
  2. Yazar: DERYA SİLİBOLATLAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVENGELİA PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Antik Bizans Şehri olan Amoryum'dan seçilen hayvan kemiklerinin tanımlanmasını ve bu buluntuların ele geçtiği açmalarla mekansal ilişkilerinin tespit edilmesini içermektedir. Ayrıca Amoryum halkının hayvanları hangi amaçlar için kullandıklarını ve buna bağlı olarak var olan hayvansal ekonomilerinin ortaya çıkarılmasını önermektedir.Öncelikle, yüzyılları belirlenmiş Amoryum arkeolojik alanından ele geçmiş olan hayvan kemiklerinin türleri belirlenmiştir. Bu bilgi ışığında kemiklerin mekânlara göre bulunma sıklıkları ve yoğunlukları tespit edilmiştir. Böylelikle Amoryum halkının diyetlerinde hangi hayvanları çoğunlukla tercih ettikleri saptanmıştır ve dönemler arasında hayvansal ekonomi, yabanıl hayvan tercihi, balıkçılık ve avcılık aktiviteleri ortaya çıkarılmıştır. Mekânsal analiz çalışması için, iskelet element gösterim tablosundaki her bir element, türlerine ve açmalarda bulunma sıklılıklarına göre ele alınmıştır. Tespit edilen hayvan türleri açmalara göre çok farklılık göstermese bile, iskelet element tablosu hayvanların kullanım amaçlarına dair daha fazla bilgi edinmemizi sağlamıştır. Ayrıca, iskelet elementlerinin yoğunlukları her bir açma için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Evcil hayvan atıkları tüm açmalara göre ele alınmış ve dönem insanlarının hayvan kemiklerini de kullanım amaçları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the preferred animal species at Byzantine city of Amorium and accordingly to find the spatial relationship between context and the purpose of animal use such as dietary habits, workshop activities, possible socioeconomic differentiation and subsistence economy as well as the ecology of Amorium environment.The animal bones were examined in order to determine their species. The identified animal bones were assessed by calculating the frequencies of the each species. Thus, which species were the most essential for the diet, and the basic aims of the animal economy, could be determined. In addition to domestic animals, the wild fauna was also studied to answer the question of which species were chosen for exploitation and whether or not wild sources were of considerable portion, gathered by fishing and hunting. For the spatial analysis, the species compositions as well as the skeletal representation tables of each assemblage of each different context were studied. The species composition appeared similar amongst most of the contexts but the skeletal representation tables gave more information on the use of species, especially allowing the separation of contexts containing domestic refuse and the contexts that had an overwhelming proportion of bones elements that could have been used for industrial activities (bone working).